Aktualności
-
W dniu 29 listopada 2023 roku w sali konferencyjnej im. Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa w budynku przy ulicy Orkana 14 w Warszawie odbyło się uroczyste nadanie uprawnień kandydatom na biegłych policyjnych laboratoriów kryminalistycznych.
Dodano: 30.11.2023 -
W dniach 20-22 listopada 2023 r. w Zakopanem odbyła się odprawa poświęcona sprawom przestępstw niewykrytych. Organizatorem odprawy był Wydział Przestępstw Niewykrytych Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
Dodano: 28.11.2023 -
W dniach 14-15 listopada 2023 r. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji przeprowadziło interdyscyplinarne warsztaty dla członków Zespołu DVI, funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji, nieetatowego zespołu ATK Komendy Stołecznej Policji oraz podmiotów współpracujących. Uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele Prokuratury Krajowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, szkół Policji, Zakładu Medycyny Sądowej oraz Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.
Dodano: 27.11.2023 -
W dniach 15-16 listopada 2023 roku w siedzibie Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji odbyło się branżowe spotkanie biegłych oraz kandydatów na biegłych do spraw badań osmologicznych.
Dodano: 20.11.2023 -
Komenda Główna Policji Narodowej, w ramach sprawowanej przez Hiszpanię Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, zorganizowała w Madrycie w dniach 14-15 listopada 2023 r. konferencję na temat postępów w implementacji Europejskiego Obszaru Nauk Sądowych – EFSA 2.0
Dodano: 20.11.2023 -
W dniach 24-26 października 2023 roku w Pradze, w ramach porozumienia Triada miało miejsce spotkanie przedstawicieli wydawnictw laboratoriów kryminalistycznych z Polski, Czech i Słowacji.
Dodano: 02.11.2023 -
Spotkanie organizowane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w dniach 23-25 października 2023 roku w Warszawie w ramach porozumienia partnerskiego TRIADA zawartego pomiędzy Policją polską, czeską i słowacką.
Dodano: 31.10.2023 -
W dniach 18-20 października 2023 roku w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Kaper” w Juracie odbyło się spotkanie branżowe biegłych i kandydatów na biegłych z zakresu badań chemicznych oraz badań materiałów i urządzeń wybuchowych, zorganizowane przez Wydział Badań Chemicznych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
Dodano: 30.10.2023 -
W dniach 20-22 września 2023 r. w Lizbonie odbyło się 20 spotkanie grupy roboczej ENFSI—Fingerprint Working Group ds. spraw badań daktyloskopijnych.
Dodano: 20.10.2023 -
W dniach 10-13 października 2023 r. w Elst w Holandii odbyły się warsztaty wykorzystujące wirtualną rzeczywistość do zwalczania przestępstw związanych z produkcją narkotyków „Combatting drug production crimes through a virtual reality application”. Szkolenie organizowane było przez CEPOL przy wsparciu holenderskiego Policyjnego Centrum Szkoleniowego w ramach projektu EMPACT.
Dodano: 19.10.2023
System jakości
Laboratoria w kraju
Media o nas
-
Biegli z mechanoskopii
Wydział Badań Broni, Mechanoskopii i Wypadków Drogowych jest jednym z pięciu wydziałów merytorycznych wyodrębnionych w strukturze organizacyjnej Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Do podstawowych zadań wydziału należą przeprowadzanie badań i wykonywanie opinii kryminalistycznych z zakresu mechanoskopii klasycznej, oznaczeń identyfikacyjnych pojazdów i rekonstrukcji wypadków drogowych.
-
Rysopis genetyczny
Dziś biologia molekularna i genetyka to synonim postępu naukowego w kryminalistyce. Badania biologiczne wykonywane w CLKP mają kluczowe znaczenie dla wykrycia sprawców przestępstw.
-
POLSECURE z perspektywy CLKP
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Polsecure za nami, ponieważ jednak nowoczesne narzędzia kryminalistyczne wykorzystywane przez CLKP miały tam swoją dużą reprezentację, przybliżamy Czytelnikom tę perspektywę.
-
Jak wyglądał Mikołaj Kopernik? Dziś już to wiemy
O pracy biegłego z zakresu antroposkopii opowiadają biegli Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji: kom. Maria Szumilas-Wiśniewska i podinsp. Dariusz Zajdel. Jedna z ekspertyz wykonywanych przez podinsp. Dariusza Zajdla obejmowała odtworzenie wyglądu twarzy Mikołaja Kopernika. Bardzo ciekawy materiał prasowy, warto do niego wrócić. Po lekturze czytelnikowi przychodzi do głowy myśl: "jak niezwykłe możliwości daje współczesna nauka, w której nadal główną rolę odgrywa człowiek i posiadana przez niego wiedza". Takimi specjalistami szczyci się nasza jednostka!
-
O modernizacji CLKP w „Gazecie Policyjnej”
W czerwcowym numerze Gazety Policyjnej (6/2022) ukazała się rozmowa z mł. insp. dr n. o zdr. Anetą Pawlińską, dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji na temat przekształcenia CLKP z instytutu badawczego w jednostkę organizacyjną Policji.
-
„Celne badania” publikacja w "Gazecie Policyjnej"
W listopadowym numerze miesięcznika „Gazeta Policyjna” (nr 11/2021) ukazał się artykuł autorstwa Izabeli Pajdały pt. „Celne badania”. W publikacji tej czytelnik znajdzie informacje na temat zakresu badań broni i amunicji wykonywanych w Zakładzie Broni i Mechanoskopii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
-
Kryminalistyczna analiza podpisu biometrycznego
W numerze 62 (lipiec–wrzesień 2021) kwartalnika popularnonaukowego „Człowiek i Dokumenty” wydawanego przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych ukazał się artykuł autorstwa kom. Anny Przewor, Kierownika Zakładu Badań Dokumentów i Technik Audiowizualnych CLKP oraz mł.asp. Łukasza Kocielnika, biegłego CLKP z zakresu klasycznych badań dokumentów.
Wyróżnienia i podziękowania
- Podziękowania Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji dla Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji
- Wyrazy uznania Dyrektora Departamnentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA Roberta Gierszewskiego dla Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji
- Gratulacje Dowódcy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" nadinsp. Dariusza Zięby przekazane na ręce Dyrektor CLKP insp. dr n. o zdr. Anety Pawlińskiej
- Życzenia płk Piotra Niemca - Komendanta Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej im. płk. St. Sitka złożone na ręce Dyrektora CLKP insp. dr n. o zdr. Anety Pawlińskiej
- Życzenia Komendanta Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej Modlin płk. lek. Przemysława Markowskiego dla funkcjonariuszy i pracowników Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji