Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Ciekawe badania

Czy na kurtce bohatera okresu wojen napoleońskich jest krew?

Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie zwróciło się do Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji z prośbą o przeprowadzenie badań mających na celu stwierdzenie obecności krwi na kurtce mundurowej płk. Jana Hipolita Kozietulskiego, jednego z bohaterów okresu wojen napoleońskich i bezpośredniego uczestnika szarży pod Somosierrą.

Według doniesień historycznych 25 października 1812 r. płk Kozietulski mógł zostać ranny podczas jednej z potyczek, w jakie obfitował czas odwrotu spod Moskwy.
Podczas badań stwierdzono, że na wysokości ramienia, w okolicy, gdzie widoczny jest ubytek tkaniny w formie otworu (mogący być efektem zranienia podczas walki), wyczuwalne jest rozległe, niewidoczne gołym okiem usztywnienie tkaniny, obejmujące również wewnętrzną stronę szwu kurtki. Dodatkowo zdjęcia wykonane w technice podczerwieni (IR) uwidoczniły plamy – odbarwienia zlokalizowane na lewym rękawie kurtki mundurowej oraz na jej bocznej i frontowej części. Wprawdzie badania na obecność krwi nie wykazały w sposób jednoznaczny jej występowania, niemniej ujemne wyniki testów na jej obecność nie wykluczają kategorycznie jej występowania, a przeprowadzone w dalszej kolejności badania genetyczne wykazały obecność mocno zdegradowanego DNA pochodzącego od mężczyzny. Degradacja DNA może być spowodowana wiekiem kurtki, która liczy sobie blisko 200 lat. Dodatkowo trudno prześledzić, w jakich dokładnie warunkach kurtka była przechowywana i na jakie czynniki zewnętrzne była narażona. Uwzględniając wyniki wszystkich przeprowadzonych badań, tzn. ilość uzyskanego w wyniku przeprowadzonych badań genetycznych DNA, lokalizację miejsca pobrania próbek, zdjęcia wykonane w technice podczerwieni (IR) i ujawnione tą techniką odbarwienia, można przypuszczać, że badane w próbkach DNA może pochodzić z płynu ustrojowego, jakim jest krew ludzka.
Powrót na górę strony