Nowe pozycje wydawnicze Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji
Wydawnictwo CLKP ma do zaoferowania Państwu dwie nowe pozycje wydawnicze. Zapraszamy do zapoznania się z literaturą poświęconą problematyce dochodzeń popożarowych oraz identyfikacji rękopisów.
1) „Wybrane zagadnienia z problematyki dochodzeń popożarowych”, pod red. Piotra Guzewskiego i Mirosława Rosaka, Wyd. CLKP, Warszawa 2011

Początek XXI wieku to kilka kolejnych wydawnictw, w tym trzy ważne wydawnictwa opublikowane w ramach międzynarodowych konferencji pod hasłem „Badanie przyczyn powstawania pożarów - Research into the casuses of fire”, które odbyły się w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu w latach 2003, 2005 i 2007. Niestety w odczuciu środowiska ekspertów policyjnych i pożarniczych oraz biegłych sądowych wykonujących zadania w obszarze badań przyczyn pożarów oraz ujawniania ich sprawców, wydawnictwa te - choć niezwykle cenne - nie zaspakajają ich obecnych potrzeb. Szczególne braki odczuwane są w zakresie metodyki badań pogorzeliska oraz możliwości, jakie daje współczesna nauka i technika w kryminalistycznym badaniu pogorzeliska oraz ujawnianiu sprawców podpaleń. Opracowania z tego zakresu nadal cierpliwie czekają na swoich autorów.
Niniejsze wydawnictwo pod tytułem „Wybrane zagadnienia z zakresu dochodzeń popożarowych”, to zbiór artykułów przygotowanych przez praktyków, w większości strażaków Państwowej Straży Pożarnej, wśród których są biegli sądowi z zakresu pożarnictwa oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowych w Poznaniu. Tytuł wydawnictwa określa w zasadzie zakres opracowania, którego ramy wyznacza przede wszystkim doświadczenie autorów oraz obszar wiedzy, którą chcieli podzielić się z czytelnikiem. Być może w niektórych przypadkach czytelnicy odnajdą wiedzę nazbyt osobistą, bardziej opartą na własnych obserwacjach autora i analizie zjawisk występujących podczas badania miejsca pożaru niż na chłodnej analizie stricte naukowej. Jednak z pewnością jest to pozycja ukazująca problemy, na które wrażliwe jest środowisko osób zajmujących się ustalaniem przyczyn pożarów. Stanowi cenną próbę uzupełniania luki w polskiej literaturze z zakresu dochodzeń popożarowych oraz badań przyczyn pożarów.
Redaktorzy niniejszego zbioru artykułów pragną serdecznie podziękować wszystkim autorom, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie zamieszczonych tekstów. Serdecznie dziękujemy recenzentom: bryg. dr Barbarze Ościłowskiej, st. bryg. w st. spocz. dr. inż. Stanisławowi Lenartowi, mł. bryg. dr. inż. Grzegorzowi Pragaczowi nie tylko za wyrażone opinie, ale przede wszystkim za cenne uwagi, które przyczyniły się do poprawy jakości tekstów zarówno w warstwie merytorycznej, jaki i językowej. Słowa szczególnego podziękowania kierujemy pod adresem Pana mł. insp. Pawła Rybickiego – Dyrektora Instytutu Badawczego Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie oraz pracownikom tego Instytutu Badawczego, za dostrzeżenie potrzeby przedstawienia problematyki dochodzeń popożarowych. Dzięki zaufaniu, którym nas obdarzyli możliwe stało się ostateczne przygotowanie tej publikacji do druku. Mamy nadzieję, że będzie ona przydatna nie tylko dla biegłych, policjantów i strażaków, ale również dla prokuratorów i sędziów, którzy w swojej pracy korzystają z wiedzy specjalistycznej ekspertów opiniujących w sprawach o pożary.
2) „Identyfikacja rękopisów – wybrane problemy”, Robert Gawlik, Karolina Pacholczak, Karolina Rzepińska, Justyna Sztabińska, Wyd. CLKP, Warszawa 2011

Robert Gawlik w swojej pracy Identyfikacja grafizmu wykonanego ręką nienawykłą do pisania na podstawie podpisów pełnobrzmiących poruszył bardzo ważne zagadnienie związane z identyfikacją wykonawcy rękopisów, które celowo poddano zabiegom depersonalizacyjnym. W tym przypadku, z punktu widzenia osoby prowadzącej badania pismoznanwcze, określenie zarówno naturalnego bądź też nienaturalnego charakteru rękopisów, jak również wyjaśnienia przyczyn zaistniałych deformacji pisma ma zasadnicze znaczenie dla poprawności prowadzonego procesu badawczego.
Karolina Pacholczak w swojej pracy pt. Możliwości identyfikacji leworęczności na podstawie obserwacji linii graficznej pisma podjęła próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy kreślenie pisma i podpisów prawą i lewą ręka determinuje zmiany w obrazie linii graficznej nieuwzględniane do tej pory w ramach technik stosowanych przy ocenie lewo- lub praworęczności. Praca nowatorska, będąca nowym spojrzeniem na możliwość identyfikacji leworęczności w kryminalistycznych badaniach dokumentów. Daje ekspertowi narzędzie pozwalające, jak wynika z badań, z bardzo wysokim stopniem wydolności metody określić prawo- i leworęczność dowodowego tekstu, podpisu, parafy. Zdecydowanie największym walorem tej pracy jest jej wymiar praktyczny i odkrywczy wzbogacający jednocześnie codzienny warsztat badawczy eksperta.
Karolina Rzepińska w swojej pracy pt. Zaburzenia pisma spowodowane brakiem okularów u osób cierpiących na dalekowzroczność porusza problematykę właściwego skompletowania materiału porównawczego od osób, które na co dzień noszą okulary. Inspiracją do napisania pracy stał się brak opracowań odnoszących się do zagadnień związanych z zaburzeniami pisma spowodowanymi brakiem okularów u osób z wadą wzroku. Autorka podjęła próbę odpowiedzi na pytania, czy pomiędzy rękopisami nakreślonymi w okularach i bez okularach występują różnice, jaka jest wartość identyfikacyjna oraz przydatność do badań rękopisów nakreślonych bez okularów przez osobę cierpiącą na wadę wzroku, a także jakie są możliwości stwierdzenia jednorodności wykonawczej porównywanych rękopisów – nakreślonych przez tę samą osobę w okularach i bez okularów.
Temat podjęty przez Justynę Sztabińską w pracy pt. Emocjonalność testamentów holograficznych jako dodatkowe kryterium oceny ich autentyczności ma istotne znaczenie z punktu widzenia poznawczego i praktycznego. Autorka porusza ważny i niełatwy problem, bowiem badania identyfikacyjne testamentów należą do najtrudniejszych obszarów badań pismoznawczych. Praca została napisana na podstawie obszernej i właściwie dobranej literatury przedmiotu z uwzględnieniem aktów prawnych.