XV Ogólnopolskie Sympozjum Policyjnych Ekspertów Mechanoskopii
W dniach 5-7 października 2011 r. w Ośrodku Szkoleniowym „Olimp” w Szklarskiej Porębie odbyło się XV Ogólnopolskie Sympozjum Ekspertów Mechanoskopii, którego tematem przewodnim był projekt FAVI (Forensic Aid for Vehicle Identification) współfinansowany przez Komisję Europejską.

Sympozjum zostało uroczyście otwarte przez p.o. Kierownika Zakładu Broni i Mechanoskopii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji podinsp. Krzysztofa Ćwika. Wykonawcą aplikacji i forum dyskusyjnego dla projektu FAVI była firma Bluesoft Sp. z o.o i jako pierwsza zaprezentowała swój referat. Następnie eksperci CLKP: nadkom. Wojciech Ceglarski, podinsp. Grzegorz Ozimek i mł. asp. Luiza Malicka zaprezentowali projekt FAVI. Uzupełnieniem do tej prezentacji były wystąpienia tematyczne, związane z modułami projektu, poprowadzone przez: asp. Tomasza Dudzika z LK KWP w Krakowie na temat forum dyskusyjnego w bazie danych FAVI oraz nadkom. Piotra Rępalskiego z LK KWP w Olsztynie, który omówił budowę i analizę VIN w bazie danych FAVI. Wystąpienie uzupełniające wygłosił także kom. Piotr Kunat z BMWP KGP nt. „Perspektywy koordynacji z innymi Policjami w zwalczaniu przestępczości samochodowej w Polsce i Europie”.
Drugiego dnia uczestnicy sympozjum zajęli się zagadnieniami związanymi z przestępczością samochodową w Polsce i w Europie. Pierwszym prelegentem był Pan Artur Romanowski z EUROPOLU, który przedstawił referat pt. „AWF Furtom – Zwalczanie przestępczości samochodowej w ramach EUROPOLU”, następnie wystąpił Pan Martin Coyne – przedstawiciel Policji Królestwa Holandii z referatem „Crash Cube – fight against vehicle crime”. W dalszej części sympozjum referat wygłosił mł. insp. Dariusz Potakowski z BWK KGP ukazując „Rozmiary kradzieży pojazdów w Polsce i na świecie w ostatnich latach”. Eksperci z Laboratorium w Hradec Kralove z Czech omówili współczesne trendy w oznaczeniach identyfikacyjnych pojazdów motorowych,. Na koniec drugiego dnia sympozjum omówiono również zagadnienia dotyczące problemów w identyfikacji pojazdów konkretnych marek.
Ostatniego dnia eksperci z LK KWP w Opolu, LK KWP w Olsztynie, LK KSP i CLKP przedstawili problematykę badań mechanoskopijnych:
- asp. Arkadiusz Łysanowicz z LK KWP w Opolu zajął się „Identyfikacją narzędzi tnących jednoostrzowych na podstawie śladów mechanoskopijnych pozostawionych na odzieży”;
- nadkom. Michał Skorupka z LK KSP w Warszawie omówił „Wielokrotną identyfikację narzędzi włamań”;
- mgr. inż. Bogumił Rydz z CLKP przedstawił zagadnienia takie jak: „Badania zamków - włamanie czy pozoracja”, „Identyfikacja noża na podstawie śladu pozostawionego na podłożu metalowym”, „Badania biegłości poprzez porównania międzylaboratoryjne w laboratoriach kryminalistycznych KWP – procedura postępowania”;
Ostatnim prelegentem był podinsp. Mirosław Patejuk z LK KWP w Olsztynie, który omówił „System zarządzania jakością w LK KWP w Olsztynie”. Sympozjum zakończył podinsp. Krzysztof Ćwik podsumowując wygłoszone referaty, podkreślając również fakt, że tego rodzaju spotkania pomagają wymianie doświadczeń między ekspertami, poznaniu nowych możliwości technicznych i programów wykorzystywanych w badaniach mechanoskopijnych.