Spotkanie Zespołu DVI Polska
3 grudnia 2024 roku odbyło się posiedzenie członków Zespołu ds. Identyfikacji Ciał Ofiar Katastrof (DVI) w którym udział wzięli przedstawiciele Komórki Zarządzającej Zespołu DVI, kierownicy Komórek Regionalnych Zespołu DVI (zastępcy komendantów ds. kryminalnych komend wojewódzkich i stołecznej) wraz z regionalnymi koordynatorami działań podzespołów PM (post mortem) i AM (ante mortem) (naczelnicy laboratoriów kryminalistycznych, wydziałów dochodzeniowo-śledczych i kryminalnych z KWP i KSP).
Posiedzenie w obiekcie KGP przy ul. Domaniewskiej w Warszawie otworzył nadinsp. Tomasz Michułka, zastępca Komendanta Głównego Policji ds. kryminalnych, który podkreślił wagę i konieczność funkcjonowania Zespołu DVI w strukturach polskiej Policji jako stałej, zorganizowanej i dobrze przeszkolonej grupy specjalistów z zakresu oględzin miejsc katastrof z dużą ilością ofiar. Tworzą ją policjanci z pionu dochodzeniowo-śledczego i kryminalnego, znający międzynarodową metodykę rekomendowaną przez Interpol z zakresu pozyskiwania danych pośmiertnych od ofiar i danych przyżyciowych od rodzin osób zaginionych w wyniku katastrofy czy ataku terrorystycznego. Dlatego też taki zespół powinien uczestniczyć w cyklicznych szkoleniach obejmujących wszystkie fazy procesu DVI: oględziny miejsca zdarzenia; zabezpieczanie i dokumentacja danych pośmiertnych na różowych formularzach Interpolu, zabezpieczanie i dokumentacja na żółtych formularzach Interpolu danych przyżyciowych ofiar, uzyskanych od rodzin i znajomych oraz zabezpieczanie materiału referencyjnego do kryminalistycznych badań porównawczych, i wreszcie łączenie i analiza uzyskanych danych post mortem i ante mortem.
Wskazane jest, aby tego typu szkolenia przeprowadzane były podczas ćwiczeń zgrywających służb z zakresu reagowania kryzysowego, dzięki czemu zarówno na poziomie dowódczo-sztabowym jak i bezpośrednich działań Zespołu DVI, identyfikacja ofiar zdarzenia masowego była procesem przeprowadzonym w oparciu o wypracowane standardy międzynarodowe oraz naukowe podstawy, gwarantując tym samym najwyższą jakość i skuteczność.
Jako druga głos zabrała insp. Iwona Marciniak-Krawczyk, dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i zarazem kierownik Zespołu DVI. Przedstawiła cel i zakres posiedzenia, a następnie oddała głos podkom. Joannie Długajczyk – zastępcy kierownika Zespołu DVI, która w swoim wystąpieniu zaprezentowała funkcjonowanie polskiego Zespołu wraz z omówieniem faz działań identyfikacyjnych zgodnych z „Metodyką identyfikacji ciał ofiar katastrof”, opracowaną w oparciu o wytyczne Interpolu.
Kolejnym prelegentem była Agnieszka Łukomska – koordynator ds. analizy i łączenia danych, która dokonała podsumowania i omówiła wnioski z ostatniego ćwiczenia zgrywającego dla służb „Crash-GROM-24”, organizowanego przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, w którym udział wzięli zarówno członkowie Zespołu DVI, jak i służby i podmioty zaangażowane w czynności podejmowane na zdarzeniach o charakterze masowym. Głównym celem tego ogromnego przedsięwzięcia było przećwiczenie reagowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci aktu terrorystycznego z użyciem materiału wybuchowego, sprowadzenia katastrofy w ruchu powietrznym i lądowym z dużą liczbą ofiar oraz współpracy w zakresie oględzin miejsca zdarzenia masowego z podjęciem czynności ukierunkowanych na identyfikację ciał ofiar. Występujący po niej mł. insp. Grzegorz Skrzyński, radca Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Biura Kryminalnego KGP, pełniący funkcję koordynatora Zespołu DVI ds. danych przedśmiertnych, uzupełnił podsumowanie sprawozdaniem z działania grupy AM, która ćwiczyła zbieranie danych od rodzin i wypełnianie formularzy z danymi przyżyciowymi.
Posiedzenie zakończyła dyrektor CLKP insp. Iwona Marciniak-Krawczyk, która omówiła proponowane zmiany do Decyzji nr 371 KGP z dnia 9 listopada 2023 r., związane przede wszystkim z określeniem stałej, w miarę możliwości niezmiennej liczby członków Regionalnych Zespołów DVI, którzy będą objęci programem branżowych szkoleń, udziałem w konferencjach i ćwiczeniach celem utworzenia zgranego, posiadającego wiadomości specjalne z zakresu identyfikacji zwłok i szczątków ludzkich zespołu, będącego w gotowości Policji do działań w wyniku zdarzenia masowego. Przedstawiono kierunki działań Zespołu DVI na przyszły rok, w zakresie planowanych zakupów sprzętowo – materiałowych, szkoleń i procedur, po czym otwarto dyskusję pomiędzy uczestnikami posiedzenia, w której wzięli udział także dyrektor Biura Finansów KGP Magdalena Świderska, zastępca dyrektora Biura Łączności i Informatyki KGP insp. Piotr Pogorzelski, zastępca dyrektora Biura Międzynarodowej Współpracy Policji mł. insp. Michał Hoszcz oraz zastępca dyrektora Biura Logistyki Policji KGP insp. Jacek Jankowiak. Każdy z kierowników Komórek Regionalnych Zespołu DVI omówił założenia i przebieg przeprowadzonych w ostatnim czasie sprawozdawczym ćwiczeń w swoim garnizonie, po czym posiedzenie zakończono.
MJM, CLKP
Zdjęcia: podinsp. Piotr Maciejczak, nadkom. Piotr Świstak