Aktualności

Policyjni eksperci z Polski, Czech i Słowacji uczestniczyli w spotkaniu poświęconym zagadnieniom z zakresu chemii i biometrii

Data publikacji 11.10.2024

W dniach 23-25 września 2024 roku w Piešt’anach (Słowacja) odbyło się spotkanie robocze w ramach porozumienia trójstronnego TRIADA.

Czym jest TRIADA? TRIADA to trójstronna współpraca pomiędzy policyjnymi laboratoriami kryminalistycznymi Polski, Czech i Słowacji w obszarze zarządzania jakością, która została zapoczątkowana w 2005 r.

Wrześniowe spotkanie w Piešt’anach skupione było wokół dwóch tematów takich jak: analiza sterydów anabolicznych i biometria. Eksperci kryminalistyki, którzy na co dzień zajmują się badaniami chemicznymi bardzo szczegółowo omówili sytuację związaną z rynkiem sterydów anabolicznych odnosząc się także do aspektów prawnych. Podkreślić należy, że sytuacja Polski w tym obszarze jest zupełnie inna niż w przypadku pozostałych krajów związanych z TRIADĄ. W przypadku Polski instytucją odpowiedzialną za analizy sterydów anabolicznych jest Polskie Laboratorium Antydopingowe nadzorowane przez Ministerstwo Zdrowia. Zróżnicowane podejście do tematu sterydów anabolicznych w poszczególnych krajach stało się bazą do wymiany doświadczeń w tym zakresie. Polską delegację reprezentował dr Robert Bachliński (biegły z zakresu badań chemicznych CLKP).

Biometria była drugim bardzo ważnym tematem podjętym podczas roboczego spotkania. Eksperci zajmujący się badaniami genetycznymi, daktyloskopią oraz identyfikacją osób na podstawie wizerunków, w tym wizerunku twarzy mieli możliwość podzielenia się posiadaną wiedzą i zapoznania się z nowoczesnymi technologiami w obszarach badań genetycznych, analizy DNA czy też systemów identyfikacji daktyloskopijnej funkcjonujących w laboratoriach kryminalistycznych Czech i Słowacji. Polską delegację reprezentowali podinsp. dr Ewa Katarasińska (Wydział Badań Genetycznych CLKP), podkom. Marek Klemczak (Wydział Badań Daktyloskopijnych i Traseologicznych CLKP), oraz Marta Parol (Wydział Badań Dokumentów i Informatyki Śledczej CLKP).      

Powrót na górę strony