Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udział biegłych z Zakładu Broni i Mechanoskopii CLKP w „Carpol Action 2017”

Data publikacji 11.10.2017

Działania prowadzono z inicjatywy Estonii w ramach prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ich celem było zwalczanie transgranicznej przestępczości związanej z kradzieżami pojazdów oraz handlem częściami samochodowymi pochodzącymi z nielegalnych źródeł.

Czynności prowadzone przez policjantów z komend rejonowych, powiatowych oraz wydziału ruchu drogowego i wywiadowczo-patrolowego KSP na terenie garnizonu stołecznego koordynował Wydział do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji. W akcji brali również udział funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, wyspecjalizowani w zwalczaniu przestępczości samochodowej. Funkcjonariusze sprawdzili warsztaty samochodowe, komisy i inne miejsca, gdzie przechowywano skradzione samochody lub demontowano je na części.

Biegli z zakresu badań mechanoskopijnych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz z Laboratorium Kryminalistycznego KSP przeprowadzili oględziny badając autentyczność oznaczeń indentyfikacyjnych pojazdów. Przy zastosowaniu metod i narzędzi oraz mobilnego stanowiska badawczego opracowanych w realizowanych przez CLKP projektów finansowanych z środków NCBR pt. „Pozyskiwanie do celów procesowych informacji zakodowanych w podzespołach elektronicznych pojazdów i maszyn roboczych” oraz „Pasywne i aktywne metody magnetyczne jako podstawa nowej metodyki badań związanych z wykrywaniem, zwalczaniem i neutralizacją zagrożeń terrorystycznych oraz przestępczości zorganizowanej”, dokonali odczytu danych podzespołów elektronicznych pod kątem ich fałszowania oraz identyfikacji pojazdu z którego pochodzą.

Podczas działań skontrolowano ponad 6,5 tysiąca pojazdów kwestionując legalność 15 samochodów o szacunkowej wartości 1. 502. 000 złotych. Wśród nich były m.in. BMW X3 i Audi S5 skradzione w Niemczech, Volvo skradzione w Szwecji, a także Lexus GS 300h skradziony w Hiszpanii. Zabezpieczono różne części samochodowe o wartości około 27 tysięcy złotych.

źródło: www.policja.waw.pl

Powrót na górę strony