Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolenie z zakresu użytkowania programu Familias

W dniach 14–15 grudnia 2014 roku w Oslo w Norwegii odbyło się szkolenie z zakresu użytkowania programu Familias służącego do obliczeń statystycznych w zakresie ustalania pokrewieństwa wykorzystywanego przy identyfikacji genetycznej osób zaginionych i zwłok o nieustalonej tożsamości.

W kursie wzięło udział 21 uczestników reprezentujących laboratoria kryminalistyczne oraz ośrodki uniwersyteckie z ośmiu krajów. Z ramienia CLKP w przedsięwzięciu uczestniczyli pracownicy Zakładu Biologii CLKP – kom. dr Magdalena Dębska oraz Krzysztof Żak.
Twórcy oprogramowania – Petter Mostad, Daniel Kling, Thore Egeland przeprowadzili szkolenie umożliwiające zapoznanie się z aktualnym stanem wiedzy w zakresie obsługi i użytkowania najnowszego modułu oprogramowania Familias 3.1.7, FamLink, FamLinkX, poprzez aktywne rozwiązywanie prostych i bardziej skomplikowanych spraw identyfikacyjnych, tj. ustalanie tożsamości ofiar katastrof masowych.
Wykorzystanie ww. oprogramowania ułatwi zarówno ustalanie tożsamości NN zwłok i NN osób w ramach wykonywanych opinii, jak i przeszukania Zbioru Danych DNA.

 

Powrót na górę strony