Seminarium „Ład projektowy w organizacji – miejsce dla agile i waterfall oraz minimetodyki projektowe”
W dniu 25 listopada 2014 roku biegli z zakresu technicznych badań dokumentów kom. Hubert Deptuła i podinsp. Wojciech Czerniawski z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji wzięli udział w kolejnym seminarium zorganizowanym przez Radę Mazowieckiej Grupy Regionalnej IPMA Polska i Akademię Zarządzania Projektami Orange „Ład projektowy w organizacji – miejsce dla agile i waterfall oraz minimetodyki projektowe”.
Spotkanie składało się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy z nich zatytułowany „Ład projektowy w organizacji – miejsce dla agile i waterfall” prezentował koncepcję ładu projektowego jako uporządkowanej struktury zarządzania projektami, programami i portfelami projektów ukierunkowanej na osiąganie strategicznych celów organizacji. Omówiono możliwości realizacji ładu projektowego przez tradycyjne metodyki oparte na planowaniu (plan drivenmethodologies), metodyki zwinne (agile methodologies) lub przez wykorzystanie kombinacji najbardziej odpowiednich dla danej organizacji elementów obydwu podejść. Drugi blok „Minimetodyka (lub Metodyka rozmiar „S”) – żeby było dobrze nie trzeba dużo” poświęcony był zmniejszaniu obszerności zasad zarządzania projektami stosowanych w firmie. Wskazano, iż podstawowe zasady, od których można zacząć tworzenie ładu projektowego, da się spisać na kilkunastu stronach. Liczebność i objętość dokumentacji projektowej też można znacznie ograniczyć. Wdrożenie takiej metodyki może być podstawowym krokiem w budowaniu ładu projektowego. W czasie spotkania zaprezentowano konstrukcję minimetodyki i doświadczenia w tworzeniu metodyk tego typu.
Seminarium prowadził Marek Łubiarz doświadczony menedżer, kierownik projektów, programów i portfela, konsultant i trener z doświadczeniem w skutecznym zarządzaniu projektami i na stanowiskach kierowniczych w branży ICT.