Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Fizykochemiczne badania śladów kryminalistycznych w aspekcie prawa i postępowania karnego”

W dniach 19–21 listopada 2014 roku w ośrodku konferencyjno-wypoczynkowym Windsor Palace Hotel w Jachrance nad Zalewem Zegrzyńskim odbyła się III Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Fizykochemiczne badania śladów kryminalistycznych w aspekcie prawa i postępowania karnego” organizowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne oraz Uniwersytet Warszawski.

Pierwszego dnia konferencji tematyka obrad koncentrowała się wokół zagadnień związanych ze zmianami w podejściu do badań kryminalistycznych wynikającymi z nowelizacji Kodeksu postepowania karnego i z rolą biegłego w procedurze karnej. Znamienici prelegenci reprezentujący katedry kryminalistyki i wymiar sprawiedliwości omówili zmianę modelu postępowania dowodowego w polskim procesie karnym, zasady wydawania opinii kryminalistycznych i współpracę organu zarządzającego ekspertyzę z biegłym w nowych warunkach procesowych.
Kolejne dni poświęcone były fizykochemicznym badaniom mikrośladów, materiałów i urządzeń wybuchowych, środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów. Biegli z policyjnych laboratoriów i specjaliści z ośrodków akademickich zajmujący się badaniami fizykochemicznymi przedstawili zagadnienia dotyczące między innymi badań składu pigmentowego śladów lakierowych metodą mikrospektrometrii w zakresie światła widzialnego i mikrospektrometrii Ramana, zastosowania techniki LA–ICP–MS w badaniach kryminalistycznych, fizykochemicznych badań mikrosfer, identyfikacji nielotnych substancji organicznych techniką Py/SPME/GCMS. Omówiono także możliwości analityczne w badaniach materiałów wybuchowych w próbkach gleby, metody detekcji śladów materiałów wybuchowych w przenośnych urządzeniach i zagrożenia pirotechniką na imprezach masowych. W czasie obrad dotyczących środków odurzających prelegenci przybliżyli słuchaczom zagadnienia związane z opiniowaniem w sprawach związanych z obrotem lekami sfałszowanymi, niedopuszczonymi do obrotu i przestępczością narkotykową w Polsce, modyfikacją amfetamin oraz możliwościami różnicowej spektrometrii ruchliwości jonów w zakresie wykrywania par różnorodnych substancji chemicznych w tym alkoholi i substancji psychoaktywnych.
Powrót na górę strony