Badania i rozwój

Wyzwania informatyki śledczej

Data publikacji 06.04.2018

Liczba użytkowników sieci Internet w 2017 roku wzrosła do prawie 4 miliardów, co stanowi ponad połowę światowej populacji. Aktywnych użytkowników mediów społecznościowych jest już blisko 3 miliardy, a więc prawie 40% populacji. Cyfrowo przetwarzane treści stały się podstawą gospodarki i elementem życia codziennego.

To właśnie szybki przyrost danych przechowywanych na nośnikach informatycznych stanowi w chwili obecnej największą trudność prowadzonych badań (dla porównania: szacuje się, że wartość cyfrowych treści wytworzonych w USA wzrasta o ponad 25 procent każdego roku. Podaje się, że w 2012 roku wytworzono w tym kraju 898 exabajtów danych, co oznacza, że w 2020 roku ilość tych danych wzrośnie do 6.6 zettabajtów).

źródło: Special Report „DIGITAL IN 2017: GLOBAL OVERVIEW”, https://wearesocial.com

Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji wydaje opinie dotyczące szerokiego spectrum czynów stypizowanych w kodeksie karnym i ustawach szczególnych. Analizy wykonywane w naszym laboratorium dotyczą nie tylko przestępstw stricte komputerowych. Współcześnie, niemal do każdego postępowania karnego, standardowo zabezpieczane są takie urządzenia jak telefony komórkowe, tablety czy komputery osobiste, które mogą zwierać ślady cyfrowe.

Ciągle rozwijająca się infrastruktura teleinformatyczna oraz rozwój tzw. cyberprzestrzeni stanowią ogromne wyzwanie dla służb bezpieczeństwa. Pracownia badań informatycznych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji podejmuje szereg długofalowych i wielopłaszczyznowych działań, dzięki którym może sprostać tym wyzwaniom. Działania te idę w trzech kierunkach: 1) projekty badawcze i badawczo-rozwojowe, 2) współpraca międzynarodowa, pozwalająca na korzystanie z doświadczeń i zaplecza badawczego partnerów, min. TRIADA (polsko-czesko-słowacka grupa robocza), ECTEG, EUROPOL, INTERPOL, Project VIC, 3) szkolenia własne (organizowane kwartalnie warsztaty „Laboratorium Informatyki Śledczej”, coroczna konferencja biegłych policyjnych z zakresu badań informatycznych, szkolenia kierunkowe, seminaria tematyczne).

 

Powrót na górę strony