Badania i rozwój

Projekty CLKP z zakresu informatyki śledczej (2017)

Data publikacji 05.01.2018

Od maja 2017 roku Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji realizuje dwa projekty, które mają na celu poprawę jakości pracy organów ścigania zajmujących się zwalczaniem przestępstw, w których wykorzystywane są technologie teleinformatyczne.

Projekty finansowane są z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego: Innowacyjne narzędzia do akwizycji i zabezpieczenia danych cyfrowych oraz Budowa centralnego systemu informacji o plikach związanych z działalnością przestępczą. Całkowity koszt obu projektów to ponad 4 mln złotych.

Rosnący rozmiar danych przechowywanych na cyfrowych nośnikach danych, przekłada się na czasochłonność wykonywania kopii nośnika. Ponadto dotychczas organy ścigania nie posiadały dedykowanego narzędzia pozwalającego na zabezpieczanie szerokiego spektrum śladów cyfrowych (np. danych ulotnych w postaci pamięci RAM, ruchu sieciowego etc.) Celem pierwszego z realizowanych projektów jest stworzenie i udostępnienie organom ścigania narzędzia narzędzia, służącego do zabezpieczania różnorodnych danych cyfrowych wykorzystującego innowacyjne rozwiązania techniczne i algorytmy pozwalające na wykonywanie tzw. szybkiej kopii binarnej (TRIAGE).

Drugi z projektów koncentruje się na budowie centralnego serwera gromadzącego hasze (tj. obliczone, jednokierunkowe funkcje skrótu) plików. Centralna, policyjna baza haszy, zapoczątkowana i stale rozwijana przez policyjnych biegłych, a także wzbogacana o dane pochodzący z podobnych, międzynarodowych projektów, służyć będzie do natychmiastowej identyfikacji plików sklasyfikowanych w dwóch kategoriach:

  1. pliki związane z działalnością przestępczą (tzw. czarna lista)
  2. pliki, których analiza jest zbędna z uwagi na to, że nie zawierają one istotnych z punktu widzenia informatyki śledczej danych (tzw. biała lista)

Integracja centralnej policyjnej bazy haszy ze specjalistycznym oprogramowaniem stosowanym w badaniach z zakresu informatyki śledczej  przyspieszy analizę nośników cyfrowych stosowaną w modelu post mortem (analiza wykonywana na kryminalistycznej kopii nośnika dowodowego), co przyczyni się do zwiększenia skuteczności działania organów ścigania w odniesieniu do analiz informatycznych i pozytywnie wpłynie na dynamikę całego postępowania karnego.

W ramach projektu na potrzeby Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji zakupione zostało specjalistyczne oprogramowanie oraz wysokowydajne stacje robocze.

Powrót na górę strony