Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

13. spotkanie grupy ds. badań daktyloskopijnych ENFSI EFP-WG

W dniach 23–25 października 2013 roku odbyło się 13. spotkanie grupy ds. badań daktyloskopijnych ENFSI EFP-WG zorganizowane przez Turkish Gendarmerie Forensic Institute w Ankarze.

W spotkaniu wzięło udział ponad 100 ekspertów z krajów europejskich i USA.  W pierwszym dniu spotkania wiodącym tematem była akredytacja badań wizualizacyjnych, jej kryteria i zakres. W kolejnym natomiast – omówienie wyników ćwiczeń międzylaboratoryjnych dotyczących kwalifikacji śladów do badań porównawczych z uwzględnieniem standardów numerycznych i holistycznych oraz przedstawienie procesu szkolenia kandydatów  na ekspertów wizualizacji śladów w różnych krajach europejskich. W godzinach popołudniowych odbyły się m.in. ćwiczenia praktyczne z zakresu ujawniania śladów linii papilarnych pozostawionych na skórze ludzkiej oraz naniesionych na podłoża chłonne  i ujawnianych metodą MMD (Multi Metal Deposition). W ostatnim dniu spotkania zaprezentowano założenia i stan realizacji projektu Monopoli Project 2012 i Monopoli Project 2015. Poruszono również  kwestie dotyczące oszustw w AFIS.
Eksperci CLKP przedstawili dwa postery: “Application of new chemical reagents for visualisation of latent fingermarks on various types of surfaces using time-delayed luminescence from UV to NIR range” oraz “Elaboration of Tent-Based Technique Using Cyanoacrylate Ester Vapour for Developing Latent Marks”, za które otrzymali wyróżnienie.
Powrót na górę strony