Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Energia" - 16. Piknik Naukowy

12 maja 2012 r. przy ul. Rozbrat w Warszawie odbyła się 16. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Ta największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę przyciągnęła, jak co roku, tysiące odwiedzających. Mieli oni okazję obejrzeć eksperymenty, pokazy, a także interaktywne eksponaty prezentowane przez instytucje związane z nauką zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Hasłem przewodnim tegorocznego Pikniku była „Energia”. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji niezmiennie od lat angażuje się w to przedsięwzięcie. W tym roku również na Pikniku nie zabrakło stoiska Laboratorium. Eksperci zapoznawali zwiedzających z technikami ujawniania i zabezpieczania śladów linii papilarnych, przedstawiali sposób wykonywania replik numerów identyfikacyjnych w postaci odlewów silikonowych, prezentowali przykłady identyfikacji narzędzi użytych do przecięcia kabłąka kłódki, pokazywali narzędzia wykonane przez sprawców - „wytrychy” służące pokonywaniu zabezpieczeń w postaci zamków. Uczestnicy Pikniku mieli także okazję zapoznać się z metodami zabezpieczania włókien kontaktowych, obejrzeć komórki nabłonka i włosów ludzkich pod mikroskopem, a także próbki lakierów samochodowych.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się zaaranżowane miejsce zbrodni, na którym znaleziono zwłoki, mapę historyczną i pistolet z 1680 roku oraz niepasujące do ofiary ślady obuwia, świadczące o obecności drugiej osoby na miejscu zdarzenia. Podejrzewano, że osoby te mogły prezentować sobie broń i w trakcie tej czynności mogło dojść do wystrzału. Na miejscu pozostał denat i poszukiwano ewentualnego sprawcy.

Poniżej zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej zrealizowanej przez Polskie Radio Czwórka przed stanowiskiem naszego Laboratorium.

 

Video: Polskie Radio Czwórka

Zdjęcia: nadkom. Robert Arciszewski/CLKP


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 27.26 MB)

Powrót na górę strony