Sprawozdanie z działalności Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji za 2010 rok
Rok 2010 był rokiem przełomowym dla CLK KGP, ponieważ 30 września 2010 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie utworzenia jednostki badawczo-rozwojowej – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji (DzU nr 181, poz. 1227). Dokument ten umożliwił podjęcie działań prowadzących do przekształcenia CLK KGP w instytut badawczy, a jednym z nich, najważniejszym, było nadanie statutu CLKP zarządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji (DzU nr 13, poz. 66). CLKP uzyskało osobowość prawną z chwilą zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 3 grudnia 2010 r. pod numerem 0000372361. Do pełnego zrealizowania tego zamierzenia pozostało już tylko wydzielenie w ramach Policji nowej jednostki, co zgodnie z zapewnieniami kierownictwa KGP powinno nastąpić do dnia 1 kwietnia 2011 roku.
Przygotowania do przekształcenia CLK KGP w instytut badawczy nie przesłoniły realizacji zadań Laboratorium wykonywanych na rzecz jednostek terenowych. Za najważniejsze należy uznać realizację finansowanych w 85% z Norweskiego Mechanizmu Finansowego projektów PL 0487 PL – Utworzenie kryminalistycznych zespołów wsparcia organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zwalczaniu przestępczości oraz PL 0069 i PL 0232 – Przygotowanie jednostek Policji do prowadzenia teleinformatycznej rejestracji i sprawdzania danych osób. Łączna wartość tych projektów wynosi 16,5 miliona euro. W ramach pierwszego z nich zakupiono cztery wielofunkcyjne stanowiska do odzyskiwania i przetwarzania danych z elektronicznych (cyfrowych) nośników informacji, dwa specjalistyczne stanowiska do przeprowadzania badań komputerowych, dwa specjalistyczne stanowiska do przeprowadzania badań fonoskopijnych w pełnym zakresie, jedno specjalistyczne stanowisko umożliwiające wykonywanie badań antroposkopijnych z zakresu identyfikacji osób i zwłok na podstawie wizerunków oraz progresji i regresji wiekowej.Drugi projekt umożliwił wyposażenie 385 jednostek szczebla KMP/KPP oraz komisariatów w miastach wojewódzkich w stanowiska do rejestracji danych osobowych, pobierania danych daktyloskopijnych na LiveSkanerach oraz wykonywania cyfrowej fotografii sygnalitycznej i przesyłania zgromadzonych informacji do KSIP i AFIS. Zakupiono również 552 urządzenia do weryfikacji danych identyfikacyjnych na podstawie linii papilarnych.
W 2010 r. nowoczesny sprzęt ułatwiający sporządzanie ekspertyz trafił również do laboratoriów kryminalistycznych komend wojewódzkich. Na wniosek dyrektora CLK KGP ze środków pochodzących z programu modernizacji Policji laboratoria kryminalistyczne komend wojewódzkich zakupiły m.in. GCMS-y z bibliotekami, LCMS z bibliotekami, bibliotekę IR oraz oświetlacze kryminalistyczne. CLK KGP podjęło też starania w kierunku wyposażenia laboratoriów kryminalistycznych komend wojewódzkich Policji w sprzęt niezbędny do realizacji decyzji z Pruem. Dzięki temu możliwy był zakup sekwenatorów kapilarnych wraz z Real Time PCR dla laboratoriów kryminalistycznych w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu.
CLK KGP monitoruje również wdrażanie Decyzji Ramowej Rady w sprawie akredytacji dostawców usług kryminalistycznych wykonujących czynności laboratoryjne i wspiera przygotowania laboratoriów kryminalistycznych komend wojewódzkich do akredytacji. Należy wspomnieć, że odbywający się w tym roku audit trzeciej strony w CLK KGP potwierdził, że wykonywane tutaj badania spełniają międzynarodowe standardy. Jednakże na tym polu szczególne gratulacje należą się Laboratorium Kryminalistycznemu Komendy Stołecznej Policji, które rozszerzyło zakres akredytacji o identyfikację daktyloskopijną oraz Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu, które ogromnym wysiłkiem organizacyjnym doprowadziło do złożenia wniosku o akredytację.
CLK KGP zaznaczyło także swoją obecność na arenie międzynarodowej. W bieżącym roku rozpoczęto realizację międzynarodowego projektu FAVI (Kryminalistyczne Wsparcie w Identyfikacji Pojazdów), który ma doprowadzić do utworzenia internetowej bazy danych oraz forum dyskusyjnego w zakresie identyfikacji pojazdów samochodowych. Projekt ten jest finansowany z funduszy programu ISEC zarządzanego przez Komisję Europejską. Wzmocniła się też pozycja CLK KGP w ramach Europejskiej Sieci Instytutów Nauk Sądowych (ENFSI). Pełnomocnik Dyrektora CLK KGP ds. zarządzania jakością podisnp. Mirosław Rosak został wybrany w 2010 roku do ENFSI Quality and Competence Committee (Stały Komitet ds. Jakości i Kompetencji), zaś Dyrektor CLK KGP mł. insp. Paweł Rybicki, pełniący funkcję desygnowanego przewodniczącego ENFSI, został jednocześnie wybrany liderem Future of ENFSI Project Group, grupy decydującej o przyszłości tej organizacji.
Podsumowując, można uznać, iż był to dla CLK KGP rok pełen wysiłku, jednakże podjęte działania okazały się skuteczne i zaowocowały pozytywnymi rezultatami.
Korzystając z okazji, wszystkim koleżankom i kolegom życzymy, aby nadchodzący rok był co najmniej tak samo udany jak mijający!