Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończenie Konferencji Naukowej „100 lat daktyloskopii na ziemiach polskich”

4 września zakończyła się organizowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego Konferencja Naukowa „100 lat daktyloskopii na ziemiach polskich”.

Podsumowania trzydniowych obrad dokonali prorektor ds. naukowych i polityki kadrowej Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski i dyrektor CLK KGP podinsp. Paweł Rybicki. Spotkanie naukowców i ekspertów daktyloskopii było doskonałą okazją do wymiany poglądów i zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami technik daktyloskopijnych. Liczne wykłady prowadzone przez naukowców i ekspertów z kraju i zagranicy, sesje posterowe, wizyty w Wydziale Daktyloskopii CLK KGP i dyskusje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczestników i być może będą inspiracją do rozpoczęcia pracy nad nowymi projektami badawczymi.

Uczestnicy Konferencji przyjęli deklarację:

Przez wiele dziesięcioleci metoda identyfikacji daktyloskopijnej pozwalała na skuteczne ściganie sprawców przestępstw oraz identyfikację człowieka.
100 lecie funkcjonowania daktyloskopii na ziemiach polskich stanowi podsumowanie pewnego okresu, a zdobyte w tym czasie doświadczenia wynikające z szerokiego zastosowania w codziennej praktyce śledczo-sądowej, stanowią solidną podstawę i dają pewność,  że dyscyplina te będzie się nadal dynamicznie rozwijać.
Wykorzystanie teoretycznych i technicznych osiągnięć naukowych pozwoli ekspertom na jeszcze bardziej efektywne ujawnianie śladów kryminalistycznych i poprawę ich czytelności.
Wysiłek ekspertów daktyloskopii powinien się obecnie skupić na wprowadzeniu powszechnie akceptowalnej procedury identyfikacyjnej, łączącej w sobie podejścia holistyczne i numeryczne, a także wypracowaniu standardów interpretacyjnych zapewniających możliwość wzajemnego uznawania tego rodzaju dowodów naukowych pomiędzy krajami.
Polityka jakości i wykorzystanie procedur badawczych, ułatwi współpracę międzynarodową teoretykom i praktykom z dziedziny kryminalistyki.
Branie udziału w międzynarodowych i międzylaboratoryjnych testach kompetencji będzie skutkować coraz wyższym poziomem wykonywanych badań.
Standaryzacja procedur identyfikacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości wyników badań staje się koniecznością w dobie coraz bardziej powszechnego stosowania narzędzi umożliwiających szybką wymianę między krajami danych kryminalistycznych, w tym także daktyloskopijnych.
Eksperci daktyloskopii dołożą starań, aby w znacznie szerszym niż dotychczas zakresie wykorzystać tę dziedzinę nauki do celów stricte cywilnych, np.: identyfikacji ofiar katastrof żywiołowych oraz osób przekraczających granice jako uchodźcy, ochrony dóbr materialnych człowieka poprzez zabezpieczanie jego dobytku w bankach za pomocą odcisku palca etc. Eksperci daktyloskopii deklarują, że w najbliższym czasie zidentyfikowanie osoby niezależnie od miejsca jej przebywania będzie skrócone do minimum.
W związku z tym uczestnicy konferencji „100 lat daktyloskopii na ziemiach polskich” widzą potrzebę zacieśnienia współpracy międzynarodowej i międzyinstytucjonalnej, która zwiększyłaby efektywność wykorzystania dotychczasowych osiągnięć daktyloskopii i dała impuls do dalszego jej rozwoju.

Powrót na górę strony