Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seminarium poświęcone akredytacji laboratoriów działających w dziedzinie nauk sądowych

Polskie Centrum Akredytacji zorganizowało w dniu 3 kwietnia br. seminarium poświęcone zagadnieniom związanym z akredytacją laboratoriów badawczych zajmujących się wykonywaniem badań dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości.

W imieniu Podsekretarza Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pana Ministra Adama Rapackiego w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele CLK KGP: podinsp. Paweł Rybicki – Dyrektor CLK KGP, insp. Marek Pękała – Zastępca Dyrektora CLK KGP, nadkom. Mirosław Rosak – Pełnomocnik Dyrektora CLK KGP ds. Zarządzania Jakością. W dyskusji uczestniczyli także reprezentanci Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Zdrowia oraz Straży Granicznej.
Zasadniczym celem seminarium było przedstawienie problematyki akredytacji w sferze wykonawstwa badań kryminalistycznych, prezentacja kierunków działania przyjętych w tym zakresie zarówno w innych krajach, jak i przez organizacje zrzeszające jednostki akredytacyjne. Goście uczestniczący w spotkaniu zaprezentowali własny punkt widzenia na potrzeby normalizacji i współpracy w tej dziedzinie. Przedstawiciele Polskiego Centrum Akredytacji podkreślili znaczenie akredytowanych metod badawczych stosowanych w badaniach kryminalistycznych, zwłaszcza w aspekcie zwiększenia zaufania do wymiaru sprawiedliwości oraz umożliwienia porównywania wartości i jakości uzyskiwanych dowodów. Dyrektor CLK KGP podinsp. Paweł Rybicki wskazał na przykłady dotyczące współpracy międzynarodowej uzasadniające potrzebę wprowadzenia akredytacji w laboratoriach zrzeszonych w ENFSI (European Network of Forensic Science Institutes). Podkreślił, że standaryzacja powinna objąć nie tylko sam proces badawczy, dokonujący się w laboratorium kryminalistycznym, ale także etap przed przekazaniem materiału do badań, czyli oględziny.
Przedstawicielka Ministerstwa Sprawiedliwości uzasadniała, że normalizacja nie może być wyłącznie kwestią dotyczącą procesu karnego, ale w wielu przypadkach także cywilnego. Akcentowała potrzebę włączenia w proces akredytacji również postępowania z próbką po wykonanych badaniach. Uczestnicy dyskusji zgodnie twierdzili, że zarówno w europejskich, jak i w polskich regulacjach prawnych brakuje odpowiednich zapisów związanych z określeniem wymagań zleceniodawcy, które powinny być stawiane wykonawcy, celem uzyskania dowodów z użyciem akredytowanych metod badawczych. We wnioskach końcowych podkreślono, że akredytacją powinien być objęty cały proces związany z łańcuchem nadzoru nad zabezpieczaniem i wykorzystaniem materiału dowodowego dla potrzeb procesu karnego.

Powrót na górę strony