Wspólne spotkanie grup roboczych ENFSI
Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie był gospodarzem corocznego spotkania zarządu ENFSI z przewodniczącymi 17 eksperckich grup roboczych funkcjonujących w ramach Sieci, tzw. ENFSI Joint Meeting. Udział w nim wzięła także przedstawicielka CLKP.
Europejska Sieć Instytutów Nauk Sądowych (ENFSI) co roku organizuje Joint Meeting, czyli spotkanie zarządu tej organizacji z przewodniczącymi wszystkich wchodzących w jej skład 17 eksperckich grup roboczych reprezentujących poszczególne dyscypliny nauk sądowych oraz czterech stałych komitetów interdyscyplinarnych. W 2024 r. na zaproszenie Dyrektora IES, prof. dr. hab. Dariusza Zuby, spotkanie to odbyło się 27-29 listopada 2024 r. w Krakowie i było jednym z wydarzeń uświetniających obchody 95-lecia Instytutu.
Podczas spotkania omówiono liczne kwestie o charakterze organizacyjnym, w tym stan realizacji celów ENFSI, działalność poszczególnych grup roboczych oraz stałych komitetów ds. zarządzania jakością, badań naukowych, edukacji i sztucznej inteligencji, stan finansów oraz kryteria oceny projektów przedstawionych do finansowania ze środków unijnego funduszu bezpieczeństwa wewnętrznego.
Trzydniowe obrady, które zgromadziły blisko 30 przedstawicieli laboratoriów kryminalistycznych i instytutów nauk sądowych w Europie były poświęcone m.in. usprawnieniu komunikacji pomiędzy poszczególnymi agendami ENFSI i większe zaangażowanie członków w działania sieci. Spotkanie to było także okazją do rozmów kuluarowych, w tym planowania wspólnych przedsięwzięć naukowych, szkoleniowych czy związanych z zarządzaniem jakością.
Ponadto spotkanie było okazją do podsumowania aktywności stałych komitetów powołanych ds. jakości i kompetencji, działalności badawczo-rozwojowej, edukacji i szkolenia oraz sztucznej inteligencji, któremu towarzyszyła analiza i dyskusja nad poczynionymi postępami w rozwój poszczególnych obszarów badawczych.
W posiedzeniu uczestniczyła Agnieszka Łukomska, główny specjalista Wydziału Bezpieczeństwa Informacji i Nadzoru CLKP, pełniąca funkcję Przewodniczącego Desygnowanego ENFSI.
Europejska Sieć Instytutów Nauk Sądowych (ENFSI) została założona w 1995 roku w celu poprawy wzajemnej wymiany informacji w dziedzinie kryminalistyki. To, jak również poprawa jakości badań kryminalistycznych w Europie stały się głównymi zagadnieniami sieci. Oprócz ogólnej pracy w zakresie zarządzania jakością i kompetencjami, badań i rozwoju oraz kształcenia i szkolenia, różne ekspertyzy kryminalistyczne są objęte 17 różnymi grupami roboczymi ekspertów. ENFSI została zatem uznana za organizację monopolistyczną w dziedzinie kryminalistyki przez Komisję Europejską.
(IES)