Ćwiczenie CEPEX-24
Na lotnisku w Pyrzowicach porwano samolot, a podczas koncertu na Stadionie Śląskim doszło do zamachu – czy rzeczywiście może dojść do takiego zbiegu wydarzeń? Nawet jeśli jest to mało prawdopodobne, to wszystkie służby muszą być doskonale przygotowane na wszelkie, nawet trudne do przewidzenia scenariusze.
Takie, bardzo złożone scenariusze ćwiczeń, przewidziano podczas ćwiczeń dowódczo-sztabowych z zakresu zarządzania kryzysowego o kryptonimie „CEPEX-24”, zorganizowanych przez Wojewodę Śląskiego i Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach od 27 do 28 listopada br. Z ramienia Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji uczestniczyła w nich podinsp. dr inż. Magdalena Jabłońska-Milczarek z komórki DVI Wydziału Bezpieczeństwa Informacji i Nadzoru. Jej rolą była ocena działania służb policyjnych skierowanych do obsługi zdarzeń.
PO CO TE ĆWICZENIA?
Głównym celem szkolenia było przetestowanie współdziałania służb i instytucji w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej w postaci ataku terrorystycznego. Przygotowanie takich ćwiczeń wynika z obowiązku realizacji ustawowych zadań Policji, dotyczących przygotowania do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym. Spełnia również wymóg organizowania przez kierowników Komórek Regionalnych Zespołu DVI szkoleń w formie ćwiczeń praktycznych w zakresie identyfikacji ofiar katastrof zgodnie z założeniami skutecznego wdrażania „Metodyki identyfikacji ciał ofiar katastrof” opracowanej w oparciu o wytyczne Interpolu – Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej.
SKOMPLIKOWANE EPIZODY
Rozegrany został dwudniowy epizod obejmujący uprowadzenie samolotu przez terrorystów i zamach terrorystyczny na stadionie. Oba scenariusze miały wysoki stopień skomplikowania: w uprowadzonym samolocie znajdowali się zakładnicy, dodatkowo terroryści podłożyli w luku bagażowym materiał wybuchowy i promieniotwórczy. Zainscenizowano również pożar cysterny z paliwem lotniczym w wyniku wymiany ognia. Przećwiczono działania negocjacyjne, szturmowe, odbijanie zakładników oraz neutralizacyjne w postaci detonacji zabezpieczonego ładunku wybuchowego. W drugim dniu ćwiczeń na stadionie, przetestowano wspólne działania procesowe, operacyjne i bojowe w sytuacji zakładniczej, podczas koncertu z dużą ilością uczestników. W wyniku detonacji ładunku wybuchowego przez terrorystów wiele osób poniosło śmierć i zostało rannych. W innym miejscu na stadionie doszło do staranowania bramy przez samochód terrorystów, w wyniku czego doszło do rozszczelnienia pojemników w przestrzeni bagażowej stwarzając potencjalne zagrożenie chemiczne. Po przeprowadzonych czynnościach ratowniczych, kontrterrorystycznych i neutralizacyjnych na miejsce zdarzenia mógł wejść Zespół ds. Identyfikacji Ciał Ofiar (Zespół DVI), który przećwiczył swoje działania w zakresie oględzin miejsca zdarzenia masowego z podjęciem czynności ukierunkowanych na identyfikację ciał ofiar.
CEL OSIĄGNIĘTY
Dla wszystkich służb udział w specjalistycznych szkoleniach przynosi wymierne korzyści. Przede wszystkim zdobywają doświadczenie i wiedzę, a tym samym podnoszą kwalifikacje zawodowe. Przekłada się to na wszechstronne i profesjonalne podejście do prowadzenia oględzin miejsc katastrof, identyfikacji ich ofiar i współdziałania z partnerami z innych jednostek. Aby nawet z pozoru nieprawdopodobne scenariusze zdarzeń nie mogły ich zaskoczyć.
MJM, oprac. PM
podinsp. dr inż. Magdalena Jabłońska-Milczarekzdj, KWP w Katowicach