Aktualności

Wizyta w fabryce broni

Data publikacji 22.11.2024

Dzisiejsza linia produkcyjna jednostek broni palnej jest owiana tajemnicą w każdej fabryce na świecie. Tym bardziej zapoznanie się ze współczesną technologią to dla biegłych z zakresu badań broni niezwykle cenna okazja.

Prawdopodobnie większość ludzi kojarzy produkcję pistoletów i karabinów z czarno-białymi zdjęciami umorusanych smarami tokarzy, mozolnie obrabiających w metalicznym pyle poszczególne części. I teoretycznie mają rację, ponieważ obróbka stali nadal odbywa się mechanicznie, ale hala produkcyjna wygląda raczej jak stanowisko kierowania lotami kosmicznymi w Houston – obróbka i płukanie odbywa się w obiegu zamkniętym, bez tworzenia się pyłu i – co najważniejsze – hałasu. Trzypoziomowa kontrola jakości prowadzona jest w białych rękawiczkach, a pilnowana przez komputery dokładność liczona jest w mikronach.

Jesienią tego roku Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji zwróciło się do Fabryki broni „Łucznik” w Radomiu o możliwość zapoznania wybranej grupy ekspertów z najnowszymi rozwiązaniami stosowanymi w produkcji broni palnej. Do wizyty doszło 19 listopada tego roku i w opinii uczestników była bardzo owocna.

Uczestniczyli w niej biegli oraz kandydaci na biegłych realizujący czynności z zakresu badań broni i balistyki zatrudnieni w Wydziale Badań Broni, Mechanoskopii i Wypadków Drogowych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Zapoznali się z historią powstania Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu, gdzie zaraz po odzyskaniu niepodległości produkowano pierwsze, licencyjne Mausery i belgijskie Naganty, a później także w pełni polskie, doskonałe pistolety VIS. O ich klasie niech świadczy to, że w czasie II wojny światowej linię produkcyjną przejęli hitlerowcy, lecz zamiast wysadzić fabrykę, kontynuowali produkcję VIS-ów dla własnych potrzeb. A przy okazji wielu pracowników fabryki współpracowało z podziemiem i wynosiło z narażeniem życia części pistoletów, montowanych później w polowych rusznikarniach.

Specyfika pracy Fabryki i proces technologiczny produkcji broni palnej mogą robić wrażenie, co potwierdzają uczestnicy wizyty. Funkcjonariusze dostali także możliwość przetestowania najnowszych modeli broni palnej oferowanej przez Fabrykę, w tym VIS-a 100 i karabinka GROT w wersji drugiej. a także zapoznać się z konstrukcją trzeciej wersji tej broni.

W spotkaniu udział wzięli: nadkom. Michał Borusiński, podinsp. Grzegorz Bogiel, podinsp. Paweł Dudek, nadkom. Kamil Kajdan, mł. asp. Maciej Iwoła, mł. asp. Hubert Rzęsa, st. sierż. Mateusz Szymczak oraz Emil Jakóbiak.

oprac. PM, CLKP

zdj.nadkom. Michał Borusiński

Powrót na górę strony