Aktualności

Sympozjum Biegłych Badań Daktyloskopijnych i Traseologicznych zorganizowane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji

W dniach 9-11 września 2024 r. w Waplewie odbyło się Sympozjum Biegłych Badań Daktyloskopijnych i Traseologicznych zorganizowane przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. W spotkaniu wzięło udział 80 krajowych specjalistów z powyższych dziedzin kryminalistyki. Biegli wymienili się doświadczeniami w zakresie prowadzonych badań, zaprezentowali możliwości badawcze pracowni oraz przedstawili wyzwania z jakimi mierzą się w codziennej pracy.

W wydarzeniu uczestniczyli specjaliści i biegli z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej. Podczas spotkania omówiono 30 tematów dotyczących m.in. sposobu zabezpieczania śladów, funkcjonowania systemu AFIS,  metod ułatwiających badania daktyloskopijne i traseologiczne oraz technik pobierania materiału porównawczego w skomplikowanych ekspertyzach.


Znaczną część spotkania poświęcono dobrym praktykom pracy biegłego i prowadzeniu dokumentacji systemu zarządzania jakością. Omówiono wyniki ostatnich badań biegłości poprzez porównania międzylaboratoryjne z zakresu badań daktyloskopijnych i traseologicznych. Zorganizowany został również panel poświęcony współpracy szkół Policji z laboratoriami kryminalistycznymi, w którym wzięli udział reprezentanci Szkoły Policji w Pile i Akademii Policji w Szczytnie. Dyskusja służyła wymianie wiedzy z obszaru  wyzwań i szans, jakie stoją przed kadrą szkoleniową i pracownikami laboratoriów kryminalistycznych. Uczestnicy zadeklarowali chęć pogłębienia współpracy w celu podniesienia jakości szkoleń dla kandydatów na biegłych i techników kryminalistyki.


Sympozjum miało charakter naukowo-szkoleniowy, dzięki czemu uczestnicy mieli możliwość wieloaspektowego doskonalenia zawodowego w zakresie badań daktyloskopijnych i traseologicznych. Podnoszenie kompetencji funkcjonariuszy pozwala na utrzymanie wysokich standardów jakości i utrzymanie renomy jednostki prowadzącej badania kryminalistyczne na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

 

Powrót na górę strony