Aktualności

Wyróżnienie projektu „Specjalistyczny zestaw folii niskoadhezyjnych do zabezpieczania śladów kontaktowych” w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności".

Data publikacji 09.07.2024

Konsorcjum w składzie: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, obecnie Akademia Policji w Szczytnie (lider), Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”, Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie, Instytut Genetyki Sądowej sp. z o.o. w Bydgoszczy realizowało projekt pt. „Specjalistyczny zestaw folii niskoadhezyjnych do zabezpieczania śladów kontaktowych” nr DOB-BIO9/05/01/2018 dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Konkurs NCBR nr 9/2018 obejmował realizację i finansowanie projektów w zakresie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.

Celem projektu „Specjalistyczny zestaw folii niskoadhezyjnych do zabezpieczania śladów kontaktowych” było opracowanie nowego narzędzia techniki kryminalistycznej w postaci specjalistycznego zestawu folii niskoadhezyjnych do zabezpieczania śladów biologicznych w postaci tzw. śladów kontaktowych wraz ze zoptymalizowaniem stosowanych przez policyjne i pozapolicyjne laboratoria kryminalistyczne metod ekstrakcji DNA oraz opracowaniem optymalnych metod zapewnienia jałowości folii, ich wielkości i form konfekcjonowania.

Wymazówki wykorzystywane obecnie do technicznego zabezpieczania śladów kontaktowych nie zawsze zapewniają zadowalającą efektywność w zakresie zbierania materiału biologicznego pozostawionego na podłożu. Wyzwaniem dla badaczy jest jak największy odzysk materiału biologicznego na etapie ekstrakcji DNA podczas badań laboratoryjnych. Aby wykorzystanie zaawansowanych metod biologii molekularnej było efektywniejsze, koniecznym jest opracowanie nowatorskich i bardziej skutecznych narzędzi techniki kryminalistycznej do zabezpieczania biologicznych śladów kontaktowych.

Podczas realizacji projektu kierowanego z ramienia CLKP przez Emilię Szabłowską-Gnap opracowano demonstrator technologii zestawu folii niskoadhezyjnej na manipulatorze do zabezpieczania biologicznych śladów kontaktowych wraz z opakowaniem i instrukcją dla użytkownika końcowego. Wybrano skuteczną metodę produkcji i konfekcjonowania zestawu eliminującą zanieczyszczenia niepożądanym ludzkim DNA. Dostosowano metody izolacji DNA używane powszechnie w laboratoriach kryminalistycznych do wymagań zestawu. Technologię poddano walidacji w warunkach rzeczywistych przeprowadzoną przez odbiorców końcowych. Oceniono zdolność demonstratora technologii zestawu folii niskoadhezyjnej do zbierania śladów z różnorodnych podłoży, bezpieczeństwo próbki i ergonomię użytkowania. Zebrano opinie techników kryminalistyki i biegłych z zakresu badań genetycznych na temat opracowanej technologii.

Ponadto w trakcie realizacji projektu opracowano raport dotyczący miejsc najczęstszego występowania śladów kontaktowych oraz projekt rozstrzygnięć organizacyjno-prawnych wdrażania nowych rozwiązań do katalogu środków techniki kryminalistycznej.

Stworzona technologia może zostać wykorzystana w codziennej pracy badawczej biegłych z zakresu kryminalistyki.

Link do strony internetowej NCBR. https://www.gov.pl/web/ncbr/wykonawcy-ncbr-kolejny-raz-wyroznieni-w-konkursie-innowacje-dla-bezpieczenstwa-i-obronnosci

Powrót na górę strony