Aktualności

Udział przedstawicieli Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w konferencji poświęconej informatyce śledczej organizowanej przez Mediarecovery

Data publikacji 24.05.2024

W dniach 21 i 22 maja 2024 roku w Warszawie odbyła się 12 edycja Konferencji Digital Forensics - Wiosennych Spotkań z Informatyką Śledczą. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele polskiej Policji i policyjnych laboratoriów kryminalistycznych, Wojska Polskiego, wielu instytucji i organizacji zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem państwa.

Orgaznizator wydarzenia specjalizuje się w dostarczaniu służbom i innym instytucjom technologii informatycznych wspierających walkę z przestępczością. Tegoroczna edycja wydarzenia przybliżyła uczestnikom wartościową, praktyczą i aktualną wiedzę, specjalistyczny sprzęt teleinformatyczny oraz różnego rodzaju oprogramowania, które są wykorzystywane w badaniach kryminalistycznych. Omówiono zagadnienia dotyczące merytoryki, działania sprzętu i oprogramowania. Powyższy przekaz, był kanwą do przeprowadzenia warsztatów uwzględniających zasady działania poszczególnych rozwiązań.


Uczestnicy konferencji zapoznali się z trendami i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi dostępnymi na rynku. Przedstawiono również trendy rozwojowe środowisk przestępczych, dzięki czemu specjaliści zajmujący się badadaniami kryminalistycznymi i innymi działaniami mającymi na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa, zostali ukierunkowani na tworzenie adekwatnych działań profilaktycznych i skuteczne zwalczanie przetępczości.


Gościem specjalnym wydarzenia był Lt. Eugene Kim. Porucznik Eugene Kim, który jest funkcjonariuszem ds. kryminalistyki cyfrowej z 25 letnim doświadczeniem w amerykańskich organach ścigania. Obecnie nadzoruje Beverly Hills Real Time Watch Center, odpowiada za monitoring miasta, również w czasie rzeczywistym. Prelekcja odnosiła się min. do skutecznego wykorzystania sieci monitoringu wizyjnego w zwalczaniu przestępczości. Nierzadko w tych celach stosowane są drony wykorzystujące kamery z technologią termowizyjną. Działnia te pozwalają na skuteczne zwalczanie przestępczości w zakresie drobnych kradzieży, jak i przypadków poważnych zdarzeń kryminalnych.

Z ramienia CLKP w konferencji uczestniczyli: sierż. szt. Magdalena Wojtkowska i st. sierż. Michał Sekuła.

Powrót na górę strony