Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

ĆWICZENIA ZESPOŁU DS. IDENTYFIKACJI CIAŁ OFIAR KATASTROF (DVI) W WARSZAWIE

Data publikacji 27.03.2023

W dniach 23-24 marca 2023 roku w Warszawie Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji przeprowadziło ćwiczenia praktyczne z zakresu prowadzenia oględzin sektorowych oraz wykorzystania procedur DVI na miejscu katastrofy.

W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze pionu dochodzeniowo-śledczego, technicy kryminalistyki oraz członkowie komórki zarządzającej Zespołu DVI, komórki wspierającej z siedzibą w KSP, komórki regionalnej I z siedzibą w Katowicach, komórki regionalnej II z siedzibą w Szczecinie, komórki regionalnej III z siedzibą w Białymstoku oraz komórki regionalnej IV z siedzibą w Lublinie, medycy sądowi z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Warszawskiego, funkcjonariusz Straży Granicznej oraz Prokuratorzy Prokuratury Krajowej (w charakterze obserwatorów). Ćwiczenia miały na celu podniesienie kompetencji Zespołu w zakresie oględzin miejsc katastrof i ataków terrorystycznych pod kątem identyfikacji ciał ofiar. Ponadto, jednym z założeń było wypracowanie standardów umożliwiających przyszłą współpracę pomiędzy podmiotem identyfikującym zwłoki (Zespół DVI) i podmiotami prowadzącymi czynności dochodzeniowo-śledcze (Prokuratura, Policja) w toku realizowanych zadań na miejscu zdarzenia.


Szkolenie, składające się zarówno z wykładów teoretycznych jak i ćwiczeń praktycznych, zainicjowało wystąpienie Zastępcy Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji podinsp. Karoliny Karwowskiej – Kierownik Zespołu DVI, która powitała wszystkich uczestników oraz przedstawiła cele zajęć. Wykłady służące omówieniu m.in. wybranych zagadnień metodyki identyfikacji ciał ofiar katastrof oraz przepisów policyjnych,  roli Zespołu DVI oraz czynności dokumentowania danych post mortem i ante mortem wygłosili: podinsp. Grzegorz Skrzyński, radca w Biurze Kryminalnym KGP, asp. szt. Joanna Długajczyk – Pełnomocnik Dyrektora CLKP ds. Techników Kryminalistyki oraz Agnieszka Łukomska – główny specjalista Wydziału Bezpieczeństwa i Nadzoru CLKP. Z kolei ćwiczenia praktyczne, które obejmowały oględziny sektorowe na symulowanym miejscu zdarzenia o charakterze terrorystycznym, miały prowadzić do realizacji  celów postępowania karnego, w tym ustalenia sprawcy zdarzenia oraz identyfikacji ciał oraz szczątków ludzkich.

Dwudniowe ćwiczenia i wykłady pozwoliły na sformułowanie, dzięki cennym uwagom przedstawicieli Prokuratury, szeregu wniosków i spostrzeżeń, które posłużą do wypracowania algorytmu współpracy między uczestnikami postępowania przygotowawczego.

 

Oprac. Agnieszka Łukomska/Danuta Kalinowska

 

 

Powrót na górę strony