Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja podsumowująca projekt PT/2020/FSI/506 Cenários NRBQ - Preparação e Resposta w siedzibie Policji Sądowej (Polícia Judiciária) w Lizbonie

Data publikacji 02.06.2023

W dniach 29-30 maja 2023 r. w ramach projektu Cenários NRBQ - Preparação e Resposta odbyła się konferencja, której celem było podsumowanie działań zrealizowanych w zakresie przeciwdziałania i zwalczania zagrożeń CBRN.

Organizatorem  wydarzenia była portugalska Policja Sądowa. Do czynnego udziału i wygłoszenia prelekcji zaproszono przedstawicieli Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, które jest jednym z partnerów projektu.

Z ramienia CLKP w przedsięwzięciu uczestniczyła insp. dr n. o zdr. Aneta Pawlińska - Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz Agnieszka Łukomska - główny specjalista Wydziału Bezpieczeństwa Informacji i Nadzoru CLKP. Delegacja polska  przedstawiła zagadnienie współpracy międzynarodowej CLKP w obszarze CBRN, a także omówiła rolę ENFSI w kształtowaniu strategicznych kierunków rozwoju kryminalistyki w Europie. W konferencji wzięło udział blisko 150 przedstawicieli portugalskich i międzynarodowych służb, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne. W trakcie dwudniowej konferencji przedstawiono i poddano ocenie najlepsze praktyki dochodzeniowo-śledcze w zakresie zabezpieczania śladów w scenariuszach CBRN, również w kontekście ataków terrorystycznych. Podkreślono znaczenie szybkiego i prawidłowego podjęcia działań przez poszczególne służby, wypracowanie sprawnych i efektywnych procedur współdziałania oraz potrzebę dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami z innymi podmiotami w kraju i za granicą.

W ramach prowadzonego projektu opracowany został podręcznik opisujący tryb prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia w warunkach skażenia czynnikami biologicznymi, chemicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi pt. „CRIME SCENE INVESTIGATION in CBRN-E SCENARIOS – PROCEDURES MANUAL”. Przedstawiciele Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji otrzymali tę publikację do  dalszego wykorzystania w kształceniu kadr polskiej Policji.

 

Oprac. Agnieszka Łukomska/Danuta Kalinowska

Powrót na górę strony