Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

II etap szkolenia kandydatów na certyfikowanych specjalistów z zakresu analizy plam krwawych

Data publikacji 15.06.2022

W dniach 6–10 czerwca 2022 roku w Wydziale Badań Genetycznych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji odbył się II etap szkolenia dla certyfikowanych specjalistów z zakresu analizy plam krwawych, w którym brali udział kandydaci na certyfikowanych specjalistów z Laboratoriów Kryminalistycznych: Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, KWP w Łodzi, KWP w Rzeszowie, KWP w Bydgoszczy, KWP w Krakowie oraz KWP we Wrocławiu.

Kandydaci na certyfikowanych specjalistów z zakresu analizy plam krwawych zapoznali się z praktycznymi aspektami zastosowania wiedzy z zakresu powstawania plam krwawych oraz sposobami dokumentowania ujawnionych w trakcie oględzin śladów krwi. Podczas zaprojektowanego na potrzeby zajęć praktycznych miejsca zdarzenia, przeprowadzili oględziny w kierunku ujawnienia i zabezpieczenia śladów krwi oraz sporządzili dokumentację fotograficzną na potrzeby wykonania sprawozdania z zakresu analizy mechanizmu powstawania śladów krwawych. Szkolenie prowadzili podkom. Marta Michocka oraz Joanna Dąbrowska z Wydziału Badań Genetycznych CLKP oraz asp. sztab. Mariusz Kozian z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Kolejnym etapem doskonalenia zawodowego będzie przystąpienie kandydatów do egzaminu, a po jego pozytywnym zaliczeniu, uzyskanie uprawnień certyfikowanych specjalistów z zakresu analizy plam krwawych.

  • zainscenizowane miejsce zdarzenia widok na pomieszczenie przy lewej ścianie stoi stół, przy prawej ścianie szafka, na podłodze między meblami leży dywan. W głębi pod ścianą manekin i krzesło.
  • technik w kombinezonie ochronnym pobiera próbki ze ściany
  • technik w kombinezonie ochronnym bada ślady obuwia
  • technik w kombinezonie ochronnym oświetla lampą UV plamy na podłodze
  • technik w kombinezonie ochronnym bada zacieki koloru czerwonego widoczne na bocznej powierzchni szafki
  • technik w kombinezonie ochronnym mierzy odległość położenia plam na blacie stołu
Powrót na górę strony