Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie w ramach projektu AFORE „Accreditation of Forensic Laboratories in Europe” w Finlandii

Data publikacji 30.01.2020

W dniach 27–30 stycznia 2020 roku w siedzibie National Bureau of Investigation w Vantaa odbyło się pierwsze spotkanie grupy uczestniczącej w projekcie dot. akredytacji laboratoriów kryminalistycznych w Europie (AFORE), finansowanym z programu Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego ISF-P (MP2018). Z ramienia CLKP w spotkaniu uczestniczyli: mł. insp. Piotr Trojanowski, Pełnomocnik Dyrektora CLKP ds. Techników Kryminalistyki oraz Agnieszka Łukomska, radca Wydziału Rozwoju Naukowego CLKP.

Głównym założeniem pakietu prac, w którym uczestniczą przedstawiciele CLKP, jest przygotowanie państw europejskich do rozpoczęcia procesu akredytacji czynności na miejscu zdarzenia zgodnie z normą ISO/IEC 17020 Ocena zgodności. Wymagania dotyczące działania różnych rodzajów jednostek przeprowadzających inspekcję oraz wdrożenie systemu zapewnienia jakości obejmującego pracę techników kryminalistyki.  W ramach projektu zostanie opracowany Europejski model akredytacji dla czynności podejmowanych na miejscu zdarzenia. Pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli także przedstawiciele laboratoriów kryminalistycznych z Estonii, Norwegii, Niemiec i Finlandii miało na celu określenie dalszych kierunków działań w ramach projektu, doprecyzowanie zadań dla poszczególnych członków oraz dyskusji nt. istniejących norm i standardów stosowanych na etapie zabezpieczania śladów kryminalistycznych na miejscu zdarzenia.

  • Na fotografii: grupa kobiet i mężczyzn uczestników spotkania  w ramach projektu AFORE „Accreditation of Forensic Laboratories in Europe” w Finlandii
Powrót na górę strony