Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie biegłych z zakresu genetyki sądowej i badań chemicznych w ramach współpracy TRIADA - „DNA - bones” oraz TRIADA „Chemistry – drug examination”

Data publikacji 14.06.2019

W dniach 12–14 czerwca 2019 roku w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) w ramach współpracy TRIADA odbyło się spotkanie biegłych z zakresu genetyki sądowej oraz z zakresu badań chemicznych z Czech, Słowacji i Polski zorganizowane przez Kriminalistický a expertízny ústav policajného zboru ze Slovenská Ľupča. Z ramienia CLKP w spotkaniu wzięli udział: podinsp. Ewa Kadyjewska i Joanna Życka-Krzesińska z Zakładu Biologii CLKP oraz podinsp. Alicja Olek i Jowita Polak z Zakładu Chemii CLKP.

Na spotkaniu biegłych z zakresu genetyki sądowej wymieniono się doświadczeniami związanymi z badaniem materiału kostnego oraz przedstawiono ciekawe przypadki identyfikacji NN zwłok. W trakcie spotkania firma Qiagen zaprezentowała najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane w badaniach genetycznych kości oraz przeprowadziła badania z wykorzystaniem zaprezentowanego sprzętu. Natomiast na spotkaniu biegłych z zakresu badań chemicznych omówiono problematykę związaną z badaniem środków psychoaktywnych i nowych substancji oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy ze szczególnym uwzględnieniem prawodawstwa w poszczególnych krajach. Uczestnicy spotkania zwiedzili również laboratorium w miejscowości Slovenská Ľupča, gdzie zapoznali się z procedurami badawczymi oraz wyposażeniem wykorzystywanym przez biegłych.

Powrót na górę strony