Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konkurs literacki na stulecie polskiej policyjnej kryminalistyki

Data publikacji 22.02.2019

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z polską Policją i Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji przygotowują się do świętowania stulecia utworzenia polskiej Policji i policyjnej kryminalistyki. W ramach wspólnych działań powstanie wyjątkowy zbiór opowiadań kryminalnych, które będą osadzone nie tylko w realiach dwudziestolecia międzywojennego czy w czasach współczesnych, ale też i za kolejne 100 lat. Autorami opowiadań w antologii będą laureaci konkursu literackiego.

Rok 1919 to rok odbudowy i odnowy – powoływano wówczas kolejne instytucje niezbędne do działania państwa, granice państwowe wciąż się kształtowały, prowadzono unifikację terenów dawnych trzech zaborów. Dla funkcjonowania kraju niezbędne było również powołanie państwowej policji, która musiała zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców kraju na co dzień. W sto lat od ogłoszenia dekretu o powołaniu Policji, w lipcu 2019 roku poznamy najlepszych autorów, którzy zgłosili swoje opowiadania do konkursu, a książka z wyróżnionymi opowiadaniami ukaże się drukiem w roku 2020. W komisji konkursowej zasiądą m.in. uznani autorzy kryminałów: Wojciech Chmielarz, Robert Małecki i Anna Bińkowska oraz przedstawiciel Komendy Głównej Policji. Opowiadania należy przygotować w jednej z trzech kategorii:
  • kryminał sto lat temu – stylistyka retro, praca policji w 1919 i kolejnych latach;
  • kryminał dzisiaj – realia czasów współczesnych, aktualne technologie;
  • kryminał za sto lat – dla wizjonerów w sprawach technologii, pracy policji w społeczeństwie przyszłości.
Biuro Programu „Niepodległa” zaplanowało nagrody pieniężne do 2000 zł dla pierwszych trzech miejsc w każdej z kategorii. Organizatorzy zaproszą chętnych uczestników konkursu na spotkania, które ułatwią pisanie i poszerzą warsztat kryminalistyczny. Opowiadanie konkursowe o charakterze kryminalnym lub sensacyjnym nie może przekraczać 27 000 znaków (ok. 15 stron maszynopisu). Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2019 roku na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl.
Współorganizatorem konkursu jest Komenda Główna Policji. Partnerem medialnym konkursu jest Portal Kryminalny i Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Partnerem konkursu jest Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Patronat medialny nad konkursem sprawuje redakcja portalu Czytam, bo lubię.
Zapraszamy do odwiedzin na stronie www.niepodlegla.gov.pl i zapoznania się ze szczegółami konkursu oraz z regulaminem.
 
źródło: policja.pl
Powrót na górę strony