Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wykład Dyrektora CLKP w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie

W dniu 9 marca 2016 roku Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, dr insp. Waldemar Krawczyk przedstawił wykład zatytułowany "Polskie CSI, czyli co potrafi współczesna kryminalistyka".

Wystąpienie miało miejsce podczas Seminarium Naukowego Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, w związku z planami uruchomienia w Akademii kierunku studiów „Kryminalistyka i Systemy Bezpieczeństwa”.

Dyrektor Waldemar Krawczyk zaprezentował instytut badawczy, którym kieruje, podkreślając wybrane aspekty działalności Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji - z jednej strony jest to laboratorium policji, a z drugiej jednostka, która realizuje skomplikowane, wieloetapowe projekty badawczo-rozwojowe z różnych dziedzin kryminalistyki.

W ramach prac, zleconych przez Komendanta Głównego Policji i finansowanych przez MSWiA, instytut wydaje specjalistyczne opinie w zakresie kilkunastu dyscyplin kryminalistycznych (m.in. daktyloskopia fonoskopia, zapisy wizualne, badania poligraficzne, chemiczne i biologiczne). 

Z kolei w ramach prac badawczych jednostka realizuje aktualnie kilkanaście różnego rodzaju projektów, finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jak podkreślał szef Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, wszystkie te przedsięwzięcia badawcze - pomimo bardzo zróżnicowanych dziedzin (od biologii po mechanoskopię) – kończą się wdrażaniem innowacyjnych metod badawczych lub powstaniem nowych urządzeń, wykorzystywanych później w rutynowych działaniach kryminalistycznych.

Instytut prowadzi również wiele projektów w zakresie genetyki sądowej. Najnowszym osiągnięciem CLKP jest możliwość stworzenia portretu genetycznego, dzięki któremu oprócz informacji na temat płci i wieku można określić koloru oczu i włosów, tendencje do łysienia (w przypadku mężczyzn), a nawet region pochodzenia osoby, która pozostawiła ślad biologiczny (krew, ślina, sperma).

Wykład był niezwykle interesujący i cieszył się dużą popularnością. Wzięło w nim udział ponad 100 osób, w tym władze rektorskie i dziekańskie, pracownicy naukowi akademii, studenci oraz mieszkańcy Częstochowy.

Powrót na górę strony