Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja „Instytucjonalne wspieranie zespołów badawczych" w Krakowie

Na początku tygodnia w Krakowie odbyła się konferencja pt. „Instytucjonalne wspieranie zespołów badawczych". Podczas konferencji podsumowano project „Edukacja dla rozwoju badań i innowacji”, promowano zawód administratora badań oraz mówiono o potrzebie szkolenia specjalistów w zakresie zarządzania projektami badawczymi.

Konferencja adresowana była do osób, odpowiedzialnych za wspieranie badaczy i projektów badawczych na uczelniach, w instytutach naukowo-badawczych i przedsiębiorstwach. W spotkaniu uczestniczyli m.in. rektorzy i prorektorzy do spraw nauki, dyrektorzy instytucji naukowych i badawczych oraz przedsiębiorcy, zainteresowani innowacjami i wykorzystaniem dorobku naukowo-badawczego w praktyce.

W czasie spotkania przedstawiciele "Konsorcjum Uczelni Wyższych" oraz inni zaproszeni goście dzielili się doświadczeniami co do tworzenia warunków pracy, koniecznych dla zwiększenia efektywności prac badawczych w Polsce.

Według „Konsorcjum Uczelni Wyższych” w najbliższym czasie konieczne będzie rozpoczęcie cyklu szkoleń, skierowanych do osób zainteresowanych rozwojem kompetencji profesjonalnego administratora/menadżera projektów badawczych. Szkolenia tego typu powinny objąć co najmniej 2000 osób - umożliwi to przygotowanie niezbędnej liczby profesjonalistów, którzy pracować bedą na rzecz uczelni, instytucji naukowo-badawczych czy przedsiębiorstw, zainteresowanych rozwojem badań. Tego rodzaju akcja szkoleniowa znakomicie wpisuje się w jedną z inicjatyw Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czyli “Pakt dla Horyzontu 2020” - dokument, który tworzy system zachęt i wspracia dla uczelni, instytutów naukowych PAN oraz instytutów badawczych na poziomie administracyjnym, organizacyjnym i merytorycznym.

Należy podkreślić, że w ramach projektu „Edukacja dla rozwoju badań i innowacji”, zorganizowano studia podyplomowe pt. „Zarządzanie projektem badawczym i komercjalizacja wyników badań dla pracowników jednostek naukowych i podmiotów, działających na rzecz nauki”. Studia ukończyło 413 pracowników naukowych.

Warto przypomnieć, że beneficjentami projektu „Edukacja dla rozwoju badań i innowacji” byli przedstawiciele 137 uczelni, instytucji naukowych oraz jednostek badawczych, w tym Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie.

Podczas konferencji Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji reprezentował kom. Hubert Deptuła, biegły z zakresu technicznych badań dokumentów.

Organizatorami Konferencji byli: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki PAN –Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE, International Project Management Association Polska (IPMA Polska), Stowarzyszenie “Edukacja dla Przedsiębiorczości”oraz uczelnie, które wchodzą w skład „Konsorcjum Uczelni Wyższych”.

Patronami konferencji było Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
 

Powrót na górę strony