Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowa konferencja naukowa „Poszukiwanie i identyfikacja ofiar zbrodni systemów totalitarnych. Doświadczenia polskie w kontekście europejskim”

W dniach 25–26 czerwca 2015 roku w Białymstoku odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona poszukiwaniom i identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie.

Była to pierwsza w Polsce konferencja poświęcona ekshumacjom i identyfikacjom ofiar totalitaryzmów, która zgromadziła przedstawicieli wszystkich dziedzin nauki biorących udział w tych badaniach: historycy, archeolodzy, kartografowie, antropolodzy, genetycy i medycy sądowi. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji reprezentowała Katarzyna Wysocka z Zakładu Biologii.
Konferencję otworzyli Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Andrzej Ciechanowicz oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński.
Wśród referentów znaleźli się wybitni specjaliści, m.in. prof. dr hab. Andrzej Kola, który kierował pracami ekshumacyjnymi w Charkowie i Bykowi na Ukrainie, dr Marius Oprea, były szef rumuńskiego Instytutu ds. Badania Zbrodni Komunistycznych, a także badacze z Litwy, Rosji, Chorwacji, Czech, Holandii i Rumunii.
Obrady dotyczyły przede wszystkim trzech zagadnień: poszukiwania miejsc pochówków ofiar zbrodni, badań archeologicznych tych miejsc oraz najnowszych metod identyfikacji odnajdywanych szczątków ludzkich.
Oprócz wysłuchania referatów naukowych licznie zebrani słuchacze mieli możliwość uczestniczenia w panelu dyskusyjnym poświęconym sposobom przekazywania w procesie edukacyjnym dzieci i młodzieży wiedzy historycznej dotyczącej represji.
Uczestnicy obrad podkreślali, że ekshumacja i godny pochówek ofiar to dopiero początek, priorytetem jest ich identyfikacja. Nikt nie ma wątpliwości, że identyfikacje genetyczne to pewny sposób przywracania tożsamości tym, których nazwiska na wieki miały być wymazane nie tylko z kart historii, ale i z narodowej pamięci.
Powrót na górę strony