Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nowoczesne technologie w badaniach daktyloskopijnych”

W dniach 8-10 grudnia 2014 roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Nowoczesne technologie w badaniach daktyloskopijnych” zorganizowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie oraz firmę ENIGMA Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.

Konferencja skierowana była głównie do biegłych z zakresu badań daktyloskopijnych, osób związanych z kryminalistycznym badaniem miejsc zdarzeń, a także prawem oraz dziedzinami pokrewnymi.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele krajowych ośrodków naukowych – Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej,  Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie oraz Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Uczestnikami i prelegentami byli również europejscy eksperci, reprezentujący instytuty kryminalistyki takich krajów jak: Litwa, Czechy, Słowacja, Austria i Wielka Brytania, jak również przedstawiciele policyjnych laboratoriów kryminalistycznych oraz innych służb.
Przedsięwzięcie było znakomitą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń w obszarze daktyloskopijnych badań wizualizacyjnych i identyfikacyjnych, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie najnowszych osiągnięć nauki i techniki. Dodatkowo uczestnicy konferencji mogli podzielić się swoją wiedzą w zakresie prowadzonych prac badawczych i funkcjonowania systemu zarządzania jakością. Szeroka dyskusja na temat konieczności przeprowadzenia akredytacji laboratoriów kryminalistycznych funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej związana była z Decyzją Ramową Rady 2009/905/WSiSW z dnia 30 listopada 2009 r. w sprawie akredytacji dostawców usług kryminalistycznych wykonujących czynności laboratoryjne.
Sesjom plenarnym towarzyszyły specjalistyczne warsztaty kryminalistyczne poświęcone w szczególności wykorzystaniu najnowszych metod detekcji i obrazowania śladów linii papilarnych oraz możliwości zaimplementowania ich w polskich badaniach daktyloskopijnych. W trakcie spotkania zostały również zaprezentowane efekty prac w ramach realizowanych przez CLKP i WSPol w Szczytnie projektów naukowo-badawczych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Przedsięwzięcie było dobrą okazją do zapoznania się z ofertą wystawców środków, materiałów i sprzętu kryminalistycznego: 3M, ALCHEM, FOSTER&FREEMAN, PRECOPTIC, STANIMEX, TRANSFARM.
W trakcie konferencji prezentowano realizowane w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznych projekty finansowane przez NCBR o nr.:
DOBR-BIO4/044/13011/2013 ,,Teleinformatyczny moduł kryminalistyczny wspomagający ujawnianie śladów linii papilarnych na ,,trudnych” podłożach chłonnych i niechłonnych”;
O ROB 0018 01/ID 18/1 ,,Zastosowanie nowych odczynników chemicznych do ujawniania śladów daktyloskopijnych na różnych podłożach metodą luminescencji opóźnionej w zakresie promieniowania od UV do NIR”; 
O ROB 0020 01/ID 20/1  ,,Opracowanie technologii namiotu do ujawniania śladów parami estru kwasy cyjanoakrylowego (NUS)”.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy zainteresowanych do zapoznania się z relacją z konferencji w styczniowym numerze miesięcznika „Policja 997”.
Powrót na górę strony