Warsztaty i szkolenia

Wykład pt. „Nowe narzędzia informatyki śledczej wykorzystywane w postępowaniu karnym przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji”

Data publikacji 06.04.2018

W dniu 19 lutego 2018 roku na zaproszenie Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego biegły CLKP z zakresu badań informatycznych Artur Bujak, wygłosił wykład pt. „Nowe narzędzia informatyki śledczej wykorzystywane w postępowaniu karnym przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji”.

W trakcie dwugodzinnego spotkania zostały przedstawione główne problemy, z jakimi borykają się obecnie biegli informatyki śledczej. Należy do nich zaliczyć szybko rosnącą pojemność nośników danych, stosowanie przez przestępców metod szyfrujących dane, czy też problemy związane z zabezpieczaniem śladów cyfrowych w trakcie prowadzonych czynności na miejscu zdarzenia. Rozwiązanie tych problemów wymaga długofalowego działania obejmującego z jednej strony rozwój zasobów sprzętowych, programowych czy podnoszenia kwalifikacji przez biegłych, a z drugiej strony tworzenie odpowiednich regulacji prawnych. Biegły zwrócił uwagę na to, że w pierwszych trzech obszarach Pracownia badań informatycznych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji osiągnęła już pewne sukcesy. Pracownia jest bowiem w chwili obecnej jedyną jednostką Policji, która posiada zarówno techniczne jak i metodologiczne możliwości podjęcia zaawansowanych prób deszyfracji zabezpieczonych danych. Jest to możliwe m.in. dzięki opracowanej przez biegłego CLKP metodologii przeprowadzania ataków siłowo-słownikowych oraz realizowanemu projektowi pn. „Budowa Centralnego Systemu Informacji o Plikach związanych z Działalnością Przestępczą” (dalej CSH). Projekt zapewnił najnowocześniejsze rozwiązania programowe jak i sprzętowe, pozwalające na przeprowadzanie takich ataków w trakcie badań prowadzonych w związku z wydawaniem opinii. Baza haszy, która powstaje w ramach tego projektu, przyczyni się do znacznego skrócenia czasu potrzebnego na identyfikację plików związanych z działalnością przestępczą. CSH, którego uruchomienie planuje się na drugą połowę br., umożliwi korzystanie z zasobów bazy wszystkim pracowniom badań informatycznych działającym w laboratoriach kryminalistycznych Komend Wojewódzkich Policji. 

Jeśli chodzi z kolei o kwestię zabezpieczania danych na miejscu zdarzenia, a także problemów z akwizycją danych z nośników o dużej pojemności, opracowywane jest obecnie, w ramach pierwszego w Policji partnerstwa innowacyjnego, specjalne narzędzie typu „triage”. Projekt ten, finansowany również ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego a realizowany przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, stanowi próbę implementacji nowatorskich algorytmów pozwalających m.in. na przeprowadzanie znacznie szybszej akwizycji danych cyfrowych przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiaru utworzonej kopii. Narzędzie to w znaczący sposób zmieni jakość materiału dowodowego, który jest dostarczany do dalszych analiz laboratoryjnych.

Powrót na górę strony