Międzynarodowa wymiana doświadczeń

Stanowisko dostępowe do bazy ICSE (Interpol) w pracowni informatyki śledczej CLKP

Data publikacji 17.05.2018

Jak pokazują policyjne statystki, liczba przestępstw o charakterze seksualnym popełnianych w cyberprzestrzeni na szkodę dzieci rośnie z roku na rok, np. dla art. 200a § 1-2 k.k. wygląda to następująco:

Rok Liczba postępowań wszczętych Liczba przestępstw stwierdzonych
2016 529 339
2015 281 275
2014 154 129
2013 129 132
2012 84 74
2011 64 62
2010 34 6

Źródło:www.statystyka.policja.pl

Przykład Polski nie jest odosobniony. Organy ścigania na całym świecie mierzą się z identycznym problemem, ponieważ jest to zjawisko o charakterze globalnym i transgranicznym. Działania nakierowane na zwalczanie tego typu przestępstw podejmuje już od lat Interpol.

Administrowana przez Interpol baza ICSE skupia organy ścigania z 52 krajów oraz Europol. Baza działa na zasadzie międzynarodowej platformy wymiany informacji o przestępstwach seksualnych popełnianych na szkodę dzieci, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Lyoński zespół ICSE, w skład którego wchodzą m.in. trenerzy oraz administratorzy bazy, działa zgodnie z filozofią ofiaro-centryczną (Victim-Centered Approach). ICSE służy bowiem w pierwszej kolejności do identyfikacji ofiar tego typu przestępstw i niezwłocznego udzieleniu im pomocy. Kwestia identyfikacji sprawcy i pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej, jakkolwiek nie mniej istotna, schodzi w tym kontekście na drugi plan.

ICSE posiada wbudowane moduły do zaawansowanej analizy materiałów audiowizualnych. Dzięki wykorzystaniu szeregu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, jest to bodajże najskuteczniejsze narzędzie wykorzystywane w ramach tzw. Internet Policing’u.

Bezsprzecznie jednym z filarów ICSE są bazy haszy. Można je podzielić na dwa rodzaje. Baza ogólna zawiera hasze wygenerowane na podstawie wszelkiego rodzaju materiałów audiowizualnych, w związku z którymi na całym świecie prowadzone są np. czynności operacyjne bądź postępowania karne. Materiały te zawierają m.in. treści, które dopiero mogą zostać zakwalifikowane jako propagujące pedofilię lub informacje kontekstowe, które organy ścigania wykorzystują do identyfikacji ofiary, sprawcy czy też miejsc z nimi związanych. Druga baza, rozwijana w ramach projektu „Baseline”, zawiera jedynie hasze wygenerowane na podstawie materiałów wyselekcjonowanych przez światowych ekspertów skupionych wokół ICSE i zatwierdzonych przez Interpol. Baza ta pozwala na identyfikację zdjęć i nagrań wideo zawierających najgorsze formy seksualnego wykorzystania dzieci.

Całości dopełnia forum stanowiące swego rodzaju kanał szybkiego reagowania. Służy ono bowiem do bieżącej wymiany informacji o prowadzonych czynnościach, identyfikacji ofiar, sprawców oraz – co nie mniej istotne – miejsc i przedmiotów utrwalonych w materiałach audiowizualnych.

Pracownia informatyki śledczej CLKP od kwietnia 2018 r. posiada dostęp do bazy ICSE (International Children Sexual Abuse Database). Przedsięwzięcie to udało się dzięki zaangażowaniu Naczelnika Wydziału do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji – podinsp. Michała Grzelca, a także podkom. Piotra Kubiaka i nadkom. Jarosława Kończyka – funkcjonariuszy tegoż Wydziału.

W CLKP Stanowisko dostępowe do bazy ICSE jest wykorzystywane w związku z wydawaniem opinii dotyczących przestępstw zawartych w rozdziale XXV kodeksu karnego: „Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności”, w tym wytwarzania, posiadania oraz rozpowszechniania materiałów o charakterze pedofilskim.

Jest to pierwsze takie stanowisko w laboratoriach kryminalistycznych polskiej Policji.

 

 

Powrót na górę strony